Ocena brak

Jak usunąć kamienie nerkowe?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Jeśli kamienie nerkowe (wywołujące tak zwaną kamicę nerkową) powodują poważne dolegliwości, mogą zostać usunięte operacyjnie. Operację przeprowadza się w trybie natychmiastowym, jeśli jakiś kamień lub fragment kamienia silnie utkwi w drogach moczowych. Operacyjną metodę usunięcia kamieni z nerki (pęcherza moczowego) nazywamy liotomią. Inną metodą usuwania kamieni jest cystoskopia, stosowana zwłaszcza przy kamieniach znajdujących się w dolnej części cewki moczowej. Cystoskop to długie, elastyczne urządzenie przypominające teleskop, które wkłada się pod znieczuleniem przez cewkę moczową do pęcherza. Służy do oglądania wnętrza cewki moczowej, pęcherza lub dolnej części moczowodu. Do końcówki cystoskopu można zamocować niewielkie kleszcze pozwalające pochwycić kamień i rozkruszyć na kawałki, które potem zostaną wydalone, albo wyciągnąć go na zewnątrz.

Nowocześniejszą metodą leczenia w przypadku kamieni nerkowych jest rozkruszanie ich na kawałki przy użyciu wysokoenergetycznych utradźwięków - jest to tzw. pozaustrojowa litotrypsja. Kamień zostaje rozkruszony na drobny proszek, który wydostaje się poza organizm wraz z moczem. W niektórych przypadkach przyjmowane leki zapobiegają powtórnemu tworzeniu się kamieni w drogach moczowych.

Kamień znajdujący się w pęcherzu może pochodzić z nerki, ale czasami i w pęcherzu może dojść do samoistnego tworzenia się kamieni. Zjawisko to nosi nazwę kamicy pęcherzowej. Występuje ono przeważnie wtedy, gdy utrudnione jest swobodne oddawanie moczu, na przykład przy powiększonej prostacie u mężczyzny. Może zajść konieczność usunięcia tych kamieni operacyjnie. Kamień w pęcherzu moczowym powoduje ból podczas oddawania moczu, który wypływa powoli. Chora osoba zazwyczaj czuje częstą potrzebę oddawania moczu.

Podobne prace

Do góry