Ocena brak

Jak udzielić pomocy przy ataku serca?

Autor /Reczek Dodano /31.01.2012

Atak serca jest stanem nagłym, wymagającym natychmiastowej opieki medycznej. Człowiekowi, który zgłasza silny ból w klatce piersiowej, jest blady i spocony, należy niezwłocznie udzielić fachowej pomocy medycznej. Zanim zjawi się lekarz, choremu trzeba zapewnić maksymalny spo­kój i komfort psychiczny. Aby odciążyć chore ser­ce, należy ułożyć pacjenta w pozycji półsiedzącej, z plecami, barkami oraz kolanami podpartymi o poduszki albo zwinięte koce czy ubrania.
Jeżeli pacjent jest przytomny, należy podać mu tabletkę aspiryny w celu ograniczenia strefy uszko­dzenia serca. Aspiryna zapobiega zlepianiu się pły­tek krwi, dzięki czemu poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i zmniejsza obszar nie­dokrwienia mięśnia sercowego.
W trakcie ataku serca należy być przez cały czas przy chorym i uspakajać go, mierzyć tętno oraz obserwować jego oddech. Jeżeli pacjent straci przy­tomność, nie można wyczuć tętna i zanika oddech, należy niezwłocznie rozpocząć akcję reanimacyj­ną. Sztuczne oddychanie metodą usta-usta oraz zewnętrzny masaż serca trzeba prowadzić do chwi­li przybycia pogotowia ratunkowego, o ile chory wcześniej nie odzyska przytomności.

W nagłych przypadkach:

• Upewnij się, czy chory ułożony jest w wygodnej pozycji; z podpartą głową, ple­cami i kolanami.
• Wezwij natychmiast pogotowie ratunko­we albo poproś kogoś, by to uczynił.
• Jeśli chory jest przytomny, podajemy aspirynę.
• Ciągle obserwuj oddech oraz mierz puls chorego.
• Przygotuj się do rozpoczęcia akcji reani­macyjnej u nieprzytomnego pacjenta.

Podobne prace

Do góry