Ocena brak
Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku podejrzenia zatrucia?
W przypadku podejrzenia zatrucia szybko zabezpieczamy miejsce zdarzenia. Następnie udzielamy pierwszej pomocy. Jeśli ofiara zatrucia jest nieprzytomna, sprawdzamy i oczyszczamy drogi oddechowe. Układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, sprawdzamy puls, oddech i jak najszybciej wzywamy karetkę pogotowia. Jeśli toksyczna substancja została wchłonięta przez skórę, staramy się zmyć jej resztki dużą ilością wody. Ratujący musi pamiętać, że bezpośredni kontakt z wodą, która spływa z przemywanego miejsca, jest niebezpieczny. Jeśli doszło do połknięcia środków chemicznych albo uszkodziły one okolice ust, należy choremu podać do picia zimną wodę lub mleko. W przypadku połknięcia trucizny nie należy wzbudzać wymiotów, lepiej zidentyfikować podejrzaną substancję i zachować jej próbki do okazania służbom medycznym.
Jeśli zatrucie zostało spowodowane wdychaniem szkodliwych gazów, konieczna jest fachowa pomoc. Osoby niedoświadczone i nie mające na sobie odzieży ochronnej nie powinny wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się trujący gaz.
■ Jeśli pacjent jest nieprzytomny, sprawdzamy drożność dróg oddechowych i w razie potrzeby oczyszczamy je. Układamy chorego w pozycji bezpiecznej i natychmiast wzywamy pomoc medyczną.
■ Staramy się ustalić przyczynę zatrucia i jeśli to możliwe, zachowujemy próbkę substancji toksycznej oraz wymiocin.
■ Jeśli dojdzie do oparzeń substancją chemiczną, natychmiast usuwamy jej resztki, przemywając skórę zimną wodą. Chory z oparzeniami w okolicy ust lub w górnej części przewodu pokarmowego powinien pić dużo zimnej wody lub mleka.
■ W przypadku połknięcia trucizny nie należy wzbudzać u pacjenta wymiotów.