Ocena brak

Jak stosować olejki eteryczne?

Autor /Zenek Dodano /31.01.2012

Roślinne olejki eteryczne były stosowane do celów medycznych już 3500 lat przed Chrystusem przez starożytnych Egipcjan, a w późniejszych wiekach przez Greków i Rzymian. Jednak współczesny ter­min „aromaterapia" został stworzony w 1937 roku przez francuskiego chemika René Gattefossé. Pew­nego dnia zdarzyło się, że poważnie oparzył on rękę podczas pracy w laboratorium perfumeryj­nym. Gattefossé odruchowo zanurzył poparzoną rękę w naczyniu z czystym lawendowym olejkiem eterycznym. Jakież było jego zdziwienie, kiedy ręka zagoiła się wyjątkowo szybko, bez śladów infekcji czy blizn.
Gattefossé zajął się badaniami nad olejkami aro­matycznymi i stwierdził, że mają one silniejsze działanie antyseptyczne od współczesnych mu che­micznych antyseptyków. Odkrył także, że natural­ny olejek jest skuteczniejszy od poszczególnych jego składników stosowanych oddzielnie. Podczas drugiej wojny światowej badania nad olejkami ete­rycznymi i ich działaniem na rany prowadził fran­cuski chirurg Jean Valnet, który napisał serię arty­kułów na ten temat, a w 1964 roku wydał książkę pod tytułem Aromaterapia.
Od tamtej pory nie słabnie zainteresowanie aro­materapia. Olejki eteryczne stosuje się do leczenia różnych dolegliwości fizycznych i psychicznych, a także do wzmocnienia wyczerpanego lub prze­męczonego organizmu. Aromatyczne olejki służą także do wprawienia ludzi w pożądany nastrój.

Różne rodzaje olejków mają różne zastosowania. Na przykład olejek z drzewka herbacianego ma o podobno stymulować układ immunologiczny, mirra jest wyjątkowo skuteczna w leczeniu infekcji jamy ustnej i gardła, podczas gdy rumianek, lawendę i głóg wykorzystuje się do leczenia przewlekłego zapalenia stawów. Niektóre olejki stosuje się do leczenia schorzeń psychicznych. Na przykład szał­wia, mandarynka i paczula pomagają odprężyć się, a cyprys, jaśmin i ylang-ylang podobno pomagają zwalczać uczucie zazdrości.

Zarówno wykwalifikowany specjalista, jak i każdy z nas we własnym domu, ma do dyspozycji kilka metod stosowania olejków aromatycznych. Naj­popularniejszą metodą jest zmieszanie olejku aromatycznego - albo kilku rodzajów olejków - z odpowiednim olejem podstawowym, na przykład ze słodkich migdałów albo z nasion winogron, i potraktowanie go jako oliwkę do masażu. Podczas masowania skóry, olejki przenikają przez tkankę skórną i dostają się do układu krwionośnego, który transportuje je do odpowiednich rejonów organi­zmu. Inne metody zalecają dodawanie olejków ete­rycznych do kąpieli, inhalacji i kompresów.
Podczas przygotowywania kąpieli powinniśmy nalać do wanny tylko pięć kropli skoncentrowa­nego olejku albo 5 mililitrów mieszanki i dokład­nie zmieszać je z wodą, w której będziemy się kąpać. Niektóre olejki są naprawdę mocno skon­centrowane i należy stosować je w bardzo małych j ilościach, aby nie wywołać podrażnień skóry. I Osoby z wrażliwą skórą powinny użyć do kąpieli b nie więcej niż jednej albo dwóch kropli mocnego co olejku, na przykład olejku cytrynowego.

Olejki eteryczne są mocno skoncentrowane, więc nigdy nie powinniśmy stosować ich bezpośrednio na skórę. Ponadto, choć czasami specjaliści od aromaterapii zalecają przyjmowanie niektórych olejków wewnętrznie, amatorzy nie powinni ekspe­rymentować na własną rękę. Konsultacji ze specja­listą wymaga stosowanie olejków u kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci, alergików i osób ze skłonnościami do alergii. Niektóre olejki mają bar­dzo silne działanie i w szczególnych przypadkach powinno się ich unikać

Podobne prace

Do góry