Ocena brak

Jak rozwija się infekcja w organizmie człowieka?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Jeśli siłom obronnym organizmu nie uda się odeprzeć ataku zarazków, wtedy rozwija się infekcja. Ogólnie biorąc, choroby zakaźne dzielimy na dwie grupy, chociaż można rozróżnić jeszcze wiele przypadków pośrednich.

Ostre infekcje zwykle zaczynają się szybko, mają jasne i charakterystyczne objawy i trwają dość krótko, kilka godzin czy dni. Dla osoby nie mającej innych kłopotów zdrowotnych ostrą infekcją jest pospolita grypa i przeziębienie.

Choroby chroniczne rozwijają się wolniej, a na wczesnym etapie nie są takie łatwe do rozpoznania. Trwają przez długi czas, nawet miesiące czy lata, zwłaszcza jeśli nie rozpocznie się leczenia. Gruźlica i trąd to choroby należące do tej właśnie kategorii.

W typowym przypadku po początkowej infekcji następuje okres inkubacji choroby. Jego długość bywa różna, od kilku godzin w przypadku zwykłego przeziębienia do wielu lat w przypadku AIDS. W tym czasie zarazki rozmnażają się, jednak zarażona osoba nie odczuwa żadnych dolegliwości i może nieświadomie zarażać innych. Następnie nadchodzi faza prodromalna, gwałtownego rozmnażania się mikroorganizmów. W wielu przypadkach obserwuje się dolegliwości przypominające grypę, z gorączką i poceniem się. Następnie rozwijają się specyficzne symptomy. Po ustaleniu diagnozy można rozpocząć właściwe leczenie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po tym etapie w przebiegu choroby zakaźnej następuje faza rekonwalescencji, choć zdarza się remisja i pacjent ponownie pada ofiarą zarazków.

Podobne prace

Do góry