Ocena brak

Jak roznoszą się infekcje?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Najbardziej zagrożeni infekcją jesteśmy wtedy, kiedy przebywamy w brudnym otoczeniu, pijemy zakażoną wodę, nie myjemy rąk regularnie i starannie, żyjemy w złych warunkach sanitarnych, nasze nieczystości są odprowadzane niezgodnie z zasadami higieny oraz kiedy wchodzimy w bliski kontakt z ludźmi już zainfekowanymi.
Przynajmniej polowa infekcji spowodowana jest dostaniem się zarazków do organizmu przez bardzo cienką i delikatną wyściółkę układu oddechowego - nos, gardło, krtań lub płuca. Najczęściej występuje infekcja kropelkowa, czyli wprowadzenie z wdychanym powietrzem kropelek śluzu wydostających się z kaszlem czy katarem z dróg oddechowych chorego. Większość rozchodzących się tą drogą infekcji, na przykład pospolite przeziębienie albo grypa, nie jest groźna. Jednak niektóre są bardzo niebezpieczne, jak pewne rodzaje zapalenia płuc czy gruźlicy.

Pewne zarazki dostają się do organizmu z zakażonym pokarmem lub wodą. Nie szkodzi im proces trawienia, w czasie którego pokonują wyściółkę żołądka lub jelit. Przykładami takich infekcji jest cholera, gorączka tyfusowa i czerwonka.

Infekcje przenoszone przez bezpośredni (zazwyczaj skórny) kontakt nazywamy chorobami kontaktowymi. Do zakażenia może dojść w różnych sytuacjach, od uścisku ręki do pocałunku.

Infekcje rozchodzące się podczas stosunków seksualnych nazywamy chorobami przenoszonymi drogą płciową lub chorobami wenerycznymi. Do takich chorób należy rzeżączka i syfilis, choroby pochodzenia bakteryjnego, i opryszczka narządów płciowych, choroba pochodzenia wirusowego.

Rzadko się zdarza, by zarazki wtargnęły do organizmu przez nie uszkodzoną skórę. Mogą zostać wprowadzone w trakcie ukąszenia owada, który jest nosicielem mikroorganizmów, na przykład moskita Anopheles, roznoszącego malarię, czy pluskwy, która roznosi chorobę Chagasa, pewną odmianę trypanosomiazy.

Inną drogą infekcji są skaleczenia, zadrapania i inne rany skóry lub wyściółki jelit czy dróg oddechowych. Bakterie wywołujące tężec powszechnie występują w glebie, a do swojej ofiary dostają się przez uszkodzoną skórę.

Niektóre choroby przekazuje matka potomstwu podczas ciąży i porodu. Syfilis i różyczka to przykłady takich wrodzonych infekcji.

Podobne prace

Do góry