Ocena brak

Jak rozmawiać z rodziną osoby terminalnie chorej - Cele wywiadu

Autor /Pietrek555 Dodano /03.07.2011

Jeżeli sama przyjmuję zgłoszenie od rodziny na pierwszą konsultację, staram się ustalić, by przyszliwszyscy, wraz z osobą chorującą ( o ile to jest możliwe ze względu na jej stan zdrowia). Uważam, żebudowanie systemu tajemnic czy chociażby przemilczeń w sferze psychologicznej nie wzmacniarodziny. Bardzo często jest tak, że od strony medycznej rodzina i pacjent mają odmienne informacjei konieczność przemilczeń zamyka usta. Nie chcę w tym miejscu zajmować się tym, czy wartomówić pacjentowi prawdę ( i jakie są granice prawdy) o jego diagnozie i leczeniu, chcę tylkozwrócić uwagę na zamykanie się, którejkolwiek ze stron, wtedy gdy w grę wchodzi tajemnica.

Jeżeli osoba zgłaszająca rodzinę na konsultację ze mną uważa, że nie da się przy osobie chorej mówić otym jak innym jest trudno, zawsze pytam, czy ich zdaniem chory nie zdaje sobie z tego sprawy, czytylko o tym nie rozmawiają? Sprawdzam też, co zdaniem rodziny chory może wiedzieć, a czego nie idlaczego. Gdy chory członek rodziny nie uczestniczy w spotkaniu (niezależnie od tego, czy nie chce,czy nie może) ustawiam fotel dla nieobecnego. Techniki terapii systemowej stwarzają możliwośćzbadania przekonań, pomysłów i potrzeb nieobecnych członków rodziny. Bada się to za pomocąpytań cyrkularnych typu  Jak Pani sądzi, co by w tej sprawie powiedział mąż (por. p. 6). To, co sprowadza rodzinę do terapeuty,  wynika z tego, z czym i jak sobie radzi lub nie radziw poszczególnych etapach chorowania i leczenia (Viorst, 2003).Wywiad, który zbieram, jest także podstawą do określenia przeze mnie odpowiedzi na pytanieczy jestem właściwą osoba dla tej rodziny w tym momencieCele wywiadu są następujące (Stierlin, Rűcker-Embden, Wtzel i Wirsching 1999):

- Nawiązanie kontaktu.

- Zbudowanie poczucia bezpieczeństwa w relacji z psychologiem.

- Nakreślenie obrazu rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem struktury rodzinyi sposobu komunikowania się.

- Zebranie informacji o tym, jaka to była rodzina przed ujawnieniem choroby.

- Określenie co w życiu rodziny zmieniła choroba. Szczególnie jak wpłynęła nastrukturę rodziny.

- Określenie relacji z osobą chorą, ew. ustalenie granic lub/i zmiana granic.

- Dotarcie do informacji na temat doświadczeń rodziny w radzeniu sobie zkryzysami (z jakich zasobów korzystała).

- Ustalenie kontraktu, czyli określenie, do czego rodzinie potrzebny jest psycholog (zbadanie motywacji, określenie oczekiwań).

Do góry