Ocena brak

Jak reumatoidalne zapalenie stawów - RZS uszkadza stawy?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Dokładna przyczyna reumatoidalnego zapalenia stawów jest nieznana. W poważnych przypadkach może dotknąć także inne części organizmu: serce, płuca, nerwy i oczy. Wiemy już sporo na temat sposobu, w jaki RZS uszkadza stawy.

Układ immunologiczny organizmu ma za zadanie eliminować atakujące zarazki. W skład tego układu wchodzą różne komórki, zwłaszcza białe krwinki, limfa i gruczoły limfatyczne (gruczoły, które „puchną" podczas infekcji). Te i inne części układu immunologicznego mają za zadanie pozbyć się intruzów. Białe komórki krwi wchłaniają albo „rozbrajają" zarazki, lub produkują odpowiednie związki chemiczne, takie jak przeciwciała, które niszczą albo paraliżują wroga.

W przypadku RZS wydaje się, że układ immunologiczny organizmu przez pomyłkę atakuje sam siebie. Komórki zabijające zarazki gromadzą się w stawach, jak gdyby przygotowując się do walki z infekcją. Dokładniej mówiąc, gromadzą się w błonie maziowej, „torebkach" otaczających każdą kość i produkujących tłusty płyn maziowy, który nawilża stawy i pozwala im na gładkie, płynne ruchy. W ten sposób białe krwinki zaczynają atakować własny organizm.

Błony maziowe puchną i uszkadzają pozostałą część stawu. Atak ten wyzwala związki chemiczne zwane enzymami. Enzymy uszkadzają część kości znajdującą się w stawie i niszczą gładkie powierzchnie chrząstki, które okrywają ruchome końcówki kości dochodzące do stawu. Stopniowo pojawia się zaczerwienienie, tkliwość, sztywność, obrzęk i ból stawu. Chorzy na RZS często mają kłopoty z porannym wstawaniem z łóżka, staw trzeba więc codziennie rozluźniać, wykonując specjalny zestaw ćwiczeń fizycznych.

RZS zwykle atakuje najpierw małe stawy - palców u rąk i nóg oraz śródstopia i śródręcza. Może przenieść się na nadgarstki, kolana, łydki i łokcie, czasem też ramiona i biodra. Schorzenie postępuje zwykle symetrycznie, atakując jednocześnie ten sam staw po obu stronach ciała.

Choroba rozwija się w bardzo różnym tempie. Część chorych odczuwa przemijające ataki w kilku stawach, które nigdy nie powracają. Stan zdrowia niektórych chorych poprawia się. Są okresy, kiedy objawy nasilają się, po czym znikają niemal całkowicie. Przyczyny i tutaj nie są dokładnie znane. Po kilku latach RZS może samoczynnie całkowicie się cofnąć.

W niektórych stawach RZS może spowodować trwałe uszkodzenia. Chory ma trudności z wykonywaniem prostych czynności, takich jak podnoszenie filiżanki czy widelca. Więzadła, które wzmacniają i stabilizują staw, mogą ulec osłabieniu. Oznacza to, że kości łatwiej „wyślizgują" się ze stawu. Niektórzy chorzy na RZS są bardziej podatni na infekcje, zwłaszcza klatki piersiowej i stawów. Jeśli choroba zaatakuje oczy, robią się one czerwone i bolesne. Generalnie jednak rzadkie są komplikacje zagrażające życiu.

Podobne prace

Do góry