Ocena brak
Jak przeciwdziałać narkomanii?
Zjawisko nadużywania narkotyków, prowadzące do zmian chorobowych i wyniszczenia organizmu, określamy mianem narkomanii. Do narkotyków zaliczamy heroinę i inne opiaty, kokainę, amfetaminę, marihuanę, Ecstasy, LSD i inne środki halucynogenne, środki uspokajające. Innymi substancjami , których nadużywanie prowadzi do uzależnienia i nałogu, są alkohol i tytoń.
Uzależnienie od narkotyków, alkoholu czy nawet tytoniu może mieć szkodliwy wpływ nie tylko na człowieka, który je wprowadza do swojego organizmu, ale także na rodzinę, przyjaciół i całe społeczeństwo. Na przykład wielu narkomanów wchodzi w konflikt z prawem, usiłując zdobyć pieniądze na narkotyki. Związek między nadużywaniem alkoholu a występowaniem przemocy w rodzinie znany jest już od dawna.
Problemami związanymi z nałogami zajmują się odpowiednie służby społeczne. Pomocy u nich mogą szukać zarówno osoby bezpośrednio uzależnione, jak i pośrednie ofiary nałogu, na przykład rodzina. W tym celu należy skontaktować się z władzami lokalnymi lub niezależnymi organizacjami. Instytucje te oferują konsultacje i porady, a także pomoc medyczną.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, pracownik społeczny może skierować narkomana lub alkoholika do specjalnego ośrodka lub szpitala, gdzie otrzyma on pomoc medyczną i psychiatryczną, lub skontaktować go z grupą samopomocy. We wszystkich takich przypadkach niezwykle ważne jest, by udzielanie pomocy nie rozpoczynało się od negatywnej oceny postępowania człowieka.