Ocena brak

Jak przebiegają podziały w polskim społeczeństwie

Autor /Kir Dodano /26.04.2012

 

GRUPA MENEDŻERÓW zajmuje najwyższą pozycję w wymiarze ekonomicznym jak i statusowym. Są to wyżsi urzędnicy państwowi oraz właściciele średnich i większych przedsiębiorstw. Można mówić, że wykształciła się nowa nie istniejąca przed 1989 rokiem grupa społeczna. Nie jest zbyt rozległa (ok 4%) ale rośnie jej dystans ekonomiczny wobec niższych grup społecznych. Grupa ta odgrywa istotna rolę wytwórczą. To o niej najwięcej się pisze, fotografuje na tle pięknych domów, dla nich istnieje sieć dobrych restauracji i butików.

INTELIGENCJA MECHANICZNA to prawnicy, naukowcy, specjaliści od usług. Związane jest to w dużej mierze z pojawieniem się nowych zawodów, jak i ze wzrastającą rolą sektora usług w życiu ekonomicznym. Maleje liczba robotników, przyrasta stale liczba osób pracujących w instytucjach usługowych takich jak banki, biura podróży, handel.

ROLNICY I ROBOTNICY wzrasta dystans gospodarczy i statusowy między tymi dwoma grupami za sprawą szybkich przekształceń gospodarczych i cywilizacyjnych.

Podobne prace

Do góry