Ocena brak

Jak przebiega proces rozwoju plemników?

Autor /Bogna Dodano /31.01.2012

Każdy spermatocyt drugiego rzędu podlega podziałowi mejotycznemu drugiego rodzaju, w którym pojedyncze chromosomy dzielą się na dwa, równocześnie z podziałem samej komórki. Pasujące do siebie połówki tych podzielonych pojedynczych chromosomów wchodzą do nowo powstałych komórek, zatem powstają dwie identyczne komórki, każda posiadająca komplet 23 połówek chromosomów pojedynczych.
W procesie rozwoju plemników te nowe komórki nazywają się spermatydami. Mają kształt okrągły, tak jak spermatocyty pierwotne i wtórne, ale muszą jeszcze przejść wiele poważnych zmian zanim staną się dorosłymi plemnikami z owalnym ciałem, ogonem i 23 kompletnymi pojedynczymi chromosomami. Te zmiany zachodzą w komórkach podporowych, zwanych komórkami Sertoliego, a w ich rezultacie każdy plemnik otrzymuje kształt owalny, główkę ma wypełnioną materiałem genetycznym w postaci 23 pojedynczych chromosomów, a na główce znajduje się czapeczka czyli akrosom.
Każdy plemnik ma ogonek utworzony z cylindrycznych włókien, dzięki któremu zdolny jest do aktywnego ruchu. Główka znajduje się u szczytu części ciała zawierającej enzymy (mitochondria spermatydowe), które mogą rozkładać składniki odżywcze w celu dostarczenia energii -niezbędnej dojrzałemu plemnikowi do życia.

Gotowy plemnik oddziela się od komórki podporowej i wędruje wzdłuż długiego, krętego przewodu (najądrza) umieszczonego z tyłu jądra, gdzie proces dojrzewania zostaje zakończony, a plemnik pokrywa się błoną z komórek. Tutaj czeka na swój moment, z trzema, czterema milionami innych dojrzałych plemników i jeśli nie okaże się potrzebny, zostanie wchłonięty z powrotem do organizmu. Cały proces rozwoju plemnika, aż do chwili ewentualnej utraty zdolności do zapłodnienia jajeczka, zajmuje około dwóch miesięcy.

■ Dojrzałe plemniki są niewidoczne dla oka, jednak rozwój mikroskopu elektronowego umożliwił badanie tych miniaturowych komórek. Okazało się, że cały plemnik ma około sześć setnych milimetra długości (55-65 mikronów). Główka plemnika ma tylko pięć tysięcznych milimetra (5 mikronów) długości.

Podobne prace

Do góry