Ocena brak

Jak przebiega poród?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Około dwóch tygodni przed końcem ciąży płód zwykle ustawia się w pozycji porodowej. Jest to wskazówka gotowości do porodu. Dziecko, które dotychczas mogło względnie swobodnie poruszać się w miednicy, ma zbyt mało miejsca na gwałtowne ruchy i ustawia się w pozycji porodowej. Większość niemowląt przekręca się tak, że ich główka jest skierowana w dół, ku miednicy matki. Nazywamy to pozycją główkową.

Naukowcy nie są pewni, jakie czynniki wywołują poród. Być może są to pojawiające się w tym czasie zmiany hormonalne, na przykład oksytocyna, wywołująca skurcze mięśni macicy. Niewykluczone, że poród zapoczątkowuje nacisk wywierany przez płód na narządy wewnętrzne matki, czy też niezdolność łożyska do sprostania potrzebom rosnącego zarodka. Poród trwa od piętnastu do dwudziestu czterech godzin. Zaczyna się od skurczów macicy, początkowo występujących co dwadzieścia, trzydzieści minut. Później ich częstotliwość się zwiększa i dochodzi do dwóch, trzech minut. Każdy skurcz trwa około minuty. Skurcze te wywołane są podniesieniem się we krwi kobiety poziomu hormonu - oksycytyny. Szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Następnie odchodzi „czop" ze śluzu w postaci zabarwionego krwią, galaretowatego płynu. Później pęka worek owodniowy i płyn otaczający płód wypływa przez pochwę. Zjawisko to nazywamy „odejściem wód".

Ostatnia faza porodu

Szyjka macica otwiera się na szerokość około dziesięciu centymetrów, aby główka dziecka mogła się przez nią przecisnąć. Matka czuje potrzebę „parcia", dzięki któremu dziecko może wydostać się na zewnątrz. Kiedy pojawi się główka, zdarza się, że położna czy lekarz musi przekręcić ramiona dziecka, ułatwiając poród. Pępowina łącząca dziecko z łożyskiem zostaje odcięta. W ciągu około dwudziestu minut od porodu „rodzi się" (czyli zostaje usunięte) łożysko i pozostałości pępowiny.

Większość porodów odbywa się w sposób naturalny i bez większych komplikacji. Jednak jeśli lekarz uzna, że łożysko nie spełnia już prawidłowo swojej funkcji lub że istnieje niebezpieczeństwo poważniejszych problemów, może zdecydować się na sztuczne wzbudzenie porodu. Służy temu zastrzyk hormonu, który wzbudza skurcze macicy, lub przekłucie owodni. Podczas porodu lekarz lub położna mogą pomagać w wydostaniu się dziecka na zewnątrz, chwytając jego główkę za pomocą specjalnych kleszczy położniczych.
Po porodzie w organizmie kobiety zachodzą kolejne zmiany hormonalne. Pomagają powrócić do stanu normalnego i pobudzają do produkcji mleka. Jednak mogą również sprawić, że przez kilka tygodni będzie nieco osłabiona i przygnębiona. Przez około tygodnia po porodzie utrzymywać się będzie krwawienie z pochwy spowodowane kurczeniem się macicy. Mniej więcej 6 tygodni potrwa powrót organizmu do stanu normalnego.

Podobne prace

Do góry