Ocena brak

Jak przebiega pierwszy etap porodu?

Autor /Bogna Dodano /31.01.2012

Proces rodzenia dzielimy na trzy etapy. Podczas pierwszego niemal cały wysiłek organizmu koncentruje się na rozwieraniu szyjki macicy, która początkowo całkowicie zamknięta, osiąga szerokość dziesięciu centymetrów. W tej fazie dziecko leży z głową na piersiach i głębiej wsuwa się w jamę miednicy.

Znakiem, że poród naprawdę się rozpoczął, są skurcze, które nie zanikają i których długość trwania, częstotliwość i intensywność stopniowo się wzmagają. Stopień naciągnięcia macicy odgrywa prawdopodobnie pewną rolę w rozpoczęciu porodu, podobnie jak produkcja hormonu oksytocyny. Mięśnie macicy są bardzo wrażliwe na ten hormon i przypuszcza się, że kiedy ilość oksytocyny we krwi osiąga poziom krytyczny, pojawiają się skurcze. Lekarze stosują czasem syntetyczną oksytocynę, w celu sztucznego wywołania porodu.

Jednak specjaliści powszechnie uważają, że to dziecko doprowadza do rozpoczęcia akcji porodowej. Lekarze są zdania, że sygnał wysyłany z podwzgórza mózgu dziecka sprawia, iż jego przysadka wydziela hormon pobudzający nadnercza do produkcji kortykosterydów. Dostają się one do układu krwionośnego matki i powodują serię zmian hormonalnych, których wynikiem jest produkcja związków chemicznych zwanych prostaglandynami. Powstają one w macicy i pobudzają mięśnie macicy do skurczów. Prawdopodobnie współpracują z oksytocyną, w celu doprowadzenia do regularnych, rytmicznych skurczów, które stopniowo rozwierają szyjkę macicy, nie czyniąc szkody dziecku.

Pierwszy okres porodu jest najdłuższy i może trwać kilka godzin. Koniec pierwszego etapu sygnalizuje zwykle „odejście wód"; ma to miejsce wtedy, gdy pękają błony płodowe otaczające dziecko i płyn owodniowy wylewa się na zewnątrz. Czasem jednak zdarza się, iż wody odchodzą wcześniej.

W sytuacji, gdy poród poważnie się opóźnił względem planowanego terminu można zapoczątkować go, sztucznie przerywając błony płodowe albo stosując leki hormonalne, a jeżeli poród nienaturalnie się przedłuża bez widocznych postępów, przyspiesza się go za pomocą kroplówki, która pobudza skurcze macicy.

Podobne prace

Do góry