Ocena brak

Jak pracuje wątroba?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Wątroba jest największym narządem organizmu. Składa się z dwóch wyraźnych | części, czyli płatów, zwanych płatem prawym i lewym. Prawy płat jest większy i zajmuje całą prawą górną część brzucha.
Płaty wątrobowe są podzielone na zraziki otoczone przez żyły i tętnice (ilustracja lewa dolna i środkowa). Wewnątrz płatu odgałęzienia żyły wrotnej i tętnicy wątrobowej dostarczają składniki odżywcze i utlenowaną krew (powyżej) do zatok - zbiorników otaczających rzędy komórek wątrobowych (hepacytów). One właśnie wchłaniają i przetwarzają składniki odżywcze i odpady. Przetworzone substancje wracają do zatok i opuszczają wątrobę przez żyłę międzyzrazikową wątroby. Odpady są usuwane przez kanaliki żółciowe.
Składniki odżywcze dochodzą do wątroby przez żyłę wrotną, a utlenowana krew, „paliwo dla komórek", przez tętnicę wątrobową. Zużyta krew zbiera się w żyle wątrobowej przed powrotem do serca. Uboczne produkty przemiany rHaterii przechodzą przez przewód żółciowy wspólny do pęcherzyka żółciowego, gdzie zostaną zmagazynowane.

Podobne prace

Do góry