Ocena brak

Jak powstaje mocz?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Mocz całkowicie różni się od innej formy substancji wydalanej - kału. Kał składa się po prostu z pozostałości procesu trawienia - głównie starego pokarmu. Masa ta dociera do końca przewodu pokarmowego, jelita grubego, gdzie pozostaje przez pewien czas. Ostatecznie zostaje wydalona jako brązowa, półpłynna masa.

Tymczasem mocz jest produktem filtrowania krwi. Krążąca wokół organizmu krew zbiera nadmiar wody i niepotrzebne związki chemiczne. Potem przepływa przez nerki, które usuwają zbędną wodę i substancje chemiczne, w wyniku czego tworzy się mocz. Człowiek produkuje średnio 1-1,5 litra tego płynu dziennie.

Mocz jest produkowany niemal bez przerwy, choć w nocy proces ten zachodzi wolniej niż w dzień. Wąska strużka płynu spływa wzdłuż moczowodów, mięśniowych rurek o długości około 25 centymetrów. Z każdej.nerki odchodzi jeden moczowód, doprowadzający mocz do rozciągliwego worka położonego w dole brzucha, czyli do pęcherza moczowego.

Pęcherz moczowy może pomieścić ponad 700 ml moczu. Jednak jeśli znajduje się w nim już połowa tej objętości, receptory miotatyczne (wrażliwe na rozciągnięcie mięśnia) informują, że trzeba go wypróżnić, wydalając mocz na zewnątrz. Podczas załatwiania potrzeby fizjologicznej rozluźniają się mięśnie wokół rurki wylotowej, zwanej cewką moczową. Inne mięśnie znajdujące się w ścianie pęcherza ściskają pęcherz, zmniejszając jego objętość. Mocz zostaje wydalony na zewnątrz przez cewkę moczową.

Podobne prace

Do góry