Ocena brak

Jak postępujemy w urazie mięśni klatki piersiowej?

Autor /Deresz Dodano /31.01.2012

W torsie występuje wiele grup mięśni, które mogą doznać urazu na skutek gwałtownych, niespodzie­wanych ruchów. Pomiędzy żebrami znajdują się mięśnie międzyżebrowe, a inne grupy mięśni są przyczepione do górnej i bocznych części klatki piersiowej lub tworzą przeponę.
Mięśnie torsu są nieodzowne w procesie od­dychania. Kurczą się i rozszerzają, aby powięk­szyć i zmniejszyć pojemność klatki piersiowej, a co za tym idzie, płuc. Do dolnych żeber przy­czepiony jest płaski, cienki mięsień nazywany przeponą. Przepona także kurczy się i rozkurcza podczas oddychania. Jeśli człowiek zbyt długo utrzymuje ciało w niewygodnej pozycji siedzącej - na przykład przycupnięty na małej sofie albo pochylony nad biurkiem - po pewnym czasie za­czyna odczuwać ból i ostre kłucie. Nie rozruszane i nie rozgrzane mięśnie ulegają naciągnięciu pod­czas wysiłku fizycznego, co także wywołuje ból. Mięśnie znajdujące się z przodu klatki piersiowej mogą ulec urazowi nawet wskutek nieprawidło­wego podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Na naciągnięte mięśnie należy położyć zimny kompres. Jeśli wystąpił obrzęk, w skórę można wetrzeć krem zmniejszający ból. W przypadku zerwania mięśni należy zgłosić się do lekarza.

Podobne prace

Do góry