Ocena brak

Jak leczyć zranienia?

Autor /Andy Dodano /31.01.2012

Przez każdą, nawet najmniejszą ranę do organizmu mogą wtargnąć zarazki powodujące infekcję. Bardzo ważne jest zatem wyjęcie z rany wszelkich ciał obcych czy skrawków materiału przed nało­żeniem opatrunku. Szkło powiększające umożliwi dokładne obejrzenie rany i wszystkiego, co się w niej znajduje. Najpierw bardzo dokładnie myje­my ręce. Trzeba pamiętać też o wysterylizowaniu pesety, gdyż na niej także mogą znajdować się zarazki chorobotwórcze. Najlepiej opalić ją nad płomieniem zapałki; musi ostygnąć przed użyciem, ale nie należy ścierać z niej powstałej sadzy.
Aby wyjąć z rany drzazgę, kawałek szkła czy opiłek metalu, czyścimy skórę wokół rany mydłem i wodą albo chusteczkami nasączonymi płynem odkażającym. Pęsetę trzymamy jak najbliżej skóry, potem chwytamy wystający ze skóry koniec ciała obcego i delikatnie wyjmujemy je - najlepiej w przeciwnym kierunku do tego, z którego wbiło się w skórę (choć czasem może to być niemożliwe). Jeśli ciało obce nie wystaje z rany, wy sterylizowaną igłą krawiecką wysuwamy je lekko, aby można było chwycić je pęsetą. Jeśli drzazga wbiła się bar­dzo głęboko, luźno owijamy obrażenie bandażem i zgłaszamy się do lekarza.
W przypadku otarcia kolana, poszkodowaną osobę należy posadzić i polewać ranę wodą. Ostrożnie oczyszczamy skórę wokół zranionego miejsca, najlepiej nie pozostawiającą włosków gazą opatrunkową zanurzoną w roztworze odkażającym. Ranę powinno się czyścić w kierunku na zewnątrz, nieustannie płucząc gazę i zanurzając w roztworze odkażającym. Miejsc, w których krew zaczyna krzepnąć, dotykamy bardzo delikatnie, żeby nie wznowić krwawienia. Po usunięciu ziemi, piasku czy żwiru, osuszamy ranę czystą gazą i zaklejamy plastrem opatrunkowym.
■ Jeśli w ranie tkwi Jakiś przedmiot i wy­gląda na to, że próba wyjęcia go pogorszy tylko sytuację, przykrywamy ją luźno czy­stym bandażem i natychmiast szukamy pomocy medycznej.
■ Umyta rana powinna mieć kontakt z po­wietrzem, ponieważ ułatwi ono naturalne procesy krzepnięcia krwi. Jeśli będziemy zbyt długo trzymać ranę pod bieżącą wodą, krew nie przestanie płynąć.
■ Nie opatrujemy rany materiałem, który pozostawia włoski lub inne ślady, na przy­kład watą. Włoski utkwią w skrzepie i przy próbie ich wyjęcia rana zacznie ponownie krwawić.

Podobne prace

Do góry