Ocena brak

Jak leczyć zaburzenia neurotyczne?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Leczenie choroby neurotycznej zwykle polega na zidentyfikowaniu i usunięciu przyczyny problemu. Czasem bywa to bardzo trudne. Niektórzy chorzy przed wizytą u lekarza szukają ulgi w środkach farmakologicznych, na przykład w lekach uspokajających czy pobudzających. Po jakimś czasie życie bez leków wydaje im się niemożliwe. Jednak stosowanie środków farmakologicznych na własną rękę nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale może go jeszcze pogłębić.

Psychoterapeuta to osoba specjalizująca się w „leczeniu rozmową". Zadaje on pacjentowi pytania dotyczące jego przeszłości, poglądów, lęków, aż do momentu, gdy wyczuje „drażliwe miejsce", czyli temat, na który zwykle pacjent nie ma ochoty rozmawiać i który od siebie podświadomie „odpycha". Może on dotyczyć tej sfery życia, gdzie znajduje się źródło choroby.

Zdarza się, że neuroza w „cudowny sposób" znika, kiedy pacjent dowiaduje się, gdzie tkwi rzeczywista przyczyna problemu, z którym się boryka. Psychoterapia, w połączeniu ze starannie dobranym i dobrze prowadzonym leczeniem farmakologicznym, jest podstawowym sposobem leczenia wielu chorób psychicznych.

Wyróżniamy wiele typów i stopni zaawansowania zaburzeń neurotycznych, od lekkiego niepokoju do poważnej depresji maniakalnej. Nerwowe zachowanie charakteryzuje od czasu do czasu każdego z nas. Jest normalną reakcją na bardzo silny stres. Problemem staje się wtedy, kiedy obezwładniające ataki paniki pojawiają się bez żadnej przyczyny i utrzymują się przez długi czas. Atakom takim mogą także towarzyszyć objawy fizyczne, na przykład pocenie się, palpitacja, brak oddechu i bóle mięśni.

Podobne prace

Do góry