Ocena brak

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów - RZS?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Leczenie RZS jest niemal tak zróżnicowanie jak sama choroba. Polega między innymi na odpoczynku, zażywaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także na fizjoterapii i wykonywaniu specjalnych ćwiczeń fizycznych.

Po pierwsze lekarz dokładnie ocenia stan pacjenta, zwracając uwagę na to, które stawy są dotknięte chorobą i w jakim stopniu. Może być potrzebna konsultacja u specjalisty - reumatologa. Następnie opracowuje się kurację opartą na lekach, ćwiczeniach, fizjoterapii i innych środkach dostosowanych do potrzeb pacjenta.

Najważniejsze preparaty stosowane w kuracji RZS obejmują aspirynę (duże dawki), Ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wiele osób stwierdza, że ich stan po takiej kuracji wyraźnie się poprawia.

Jeśli poprawa jest niewystarczająca, stosuje się drugi rodzaj leków. Obejmują one preparaty zawierające sole złota, penicylaminę i chlorochinę. Pomagają one zredukować objawy RZS, ale czasem wywołują skutki uboczne w innych narządach. Pacjenci zażywający takie leki muszą często zgłaszać się na badania kontrolne.
Bardziej zaawansowane sposoby leczenia łączy się z poszukiwaniem przyczyny i dokładnego mechanizmu powstawania RZS. Koncentrują się na układzie immunologicznym i próbują zredukować liczbę białych krwinek i przeciwciał. Czasem zaleca się leki zwane cytostatykami lub „filtrowanie" krwi, na przykład plazmaferezę.

W niektórych wypadkach warto przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Może on polegać na usunięciu uszkodzonych błon maziowych lub naprawieniu więzadeł i włókien mięśniowych. Coraz częściej zastępuje się chore stawy strukturami wykonanymi z metali i tworzyw sztucznych.

Pacjenci chorzy na RZS otrzymują rozmaite urządzenia wspomagające, specjalne narzędzia i akcesoria, które mają im pomóc w wykonywaniu codziennych czynności, jak jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z kranów. Pożyteczne są również różne formy fizjoterapii i ćwiczeń fizycznych. Bardzo ważne jest nastawienie psychiczne pacjenta. Pacjentom cierpiącym na ostrą odmianę choroby zaleca się pokonywanie praktycznych trudności i zaakceptowanie swojego stanu.

Podobne prace

Do góry