Ocena brak

Jak leczyć objawy alergii?

Autor /Starszy Dodano /31.01.2012

Lekarze mają obecnie do dyspozycji kilka rodzajów leków do zwalczania objawów alergii. Leki antyhistaminowe usuwają stany zapalne wywołane przez wyzwoloną histaminę. Są dostępne w postaci tabletek, płynów, kropli do nosa czy oczu. Istnieją także zastrzyki antyhistaminowe, stosowane w nagłych przypadkach.

Leki antyhistaminowe są szczególnie skuteczne przy katarze siennym, pokrzywce i przewlekłym nieżycie nosa. Jedyną wadą leków antyhistaminowych jest fakt, że niektóre z nich powodują u pacjentów senność, dlatego ludzie zażywający tego rodzaju leki nie powinni prowadzić samochodu czy obsługiwać maszyn. Jeśli pacjent rzeczywiście czuje się senny po takim leku jak na przykład Clemas-tina, powinien poprosić lekarza o zmianę środka.

Działanie innego leku, kromoglikanu sodu, (lepiej znanego pod nazwą handlową Intal), polega na ochronie komórek tucznych przed rozpadem. Z tego względu należy zażywać go przed pojawieniem się objawów; jeśli histamina już pojawi się w nadmiarze, Intal będzie nieskuteczny. Lek ten można wdychać za pośrednictwem inhalatora (na astmę), występuje on także w postaci kropli do oczu (na objawy alergii w oczach), tabletek (na alergie żołądkowe) albo aerozolu do nosa na katar sienny lub przewlekły nieżyt.

Kortykosterydy, na przykład korty zon, które mają bardzo silne działanie przeciwzapalne, czasami są przepisywane do leczenia alergii skórnych, albo do zwalczania ataków astmy - wtedy wprowadza się je do organizmu za pośrednictwem inhalatora. Trzeba jednak podkreślić, że środki te nie leczą przyczyn dolegliwości - one po prostu przynoszą ulgę, łagodząc objawy. Ich zastosowanie też nie jest takie proste. Kortykosterydów trzeba używać bardzo ostrożnie i z umiarem, a jeśli są przyjmowane doustnie, kuracja może trwać tylko przez ograniczony czas.

Badania skórne przez nakłucie igłą często wykazują alergię na kurz i roztocza żyjące w kurzu. Bardzo trudne jest uniknięcie kontaktu z kurzem, ale można zmniejszyć jego ilość w mieszkaniu, usuwając niektóre elementy wyposażenia jak gęste zasłony, narzuty i grube dywany.

Maści i leki

Egzemę w poważnej formie można opanować maściami sterydowymi. Nie zaleca się stosowanie silniejszych rodzajów maści sterydowych przez dłuższy okres, ponieważ sprawiają, że skóra robi się coraz cieńsza. Maść zwierająca hydrokortyzon jest najczęściej przepisywaną maścią sterydową, ponieważ wywołuje mało skutków ubocznych. Słabsze rodzaje tej maści można kupić w aptekach bez recepty, te o silniejszym działaniu muszą być przepisane przez lekarza.

Alergie pokarmowe czasami leczy się farmakologicznie, ale część lekarzy woli zalecać pacjentowi dietę eliminującą wszystkie pokarmy powodujące reakcję alergiczną. W ten sposób chory może sam kontrolować terapię.

Jeśli ktoś cierpi na alergię wywołaną przez pokarm lub związek chemiczny, powinien prowadzić taki tryb życia, by unikać substancji powodujących w jego organizmie reakcję uczuleniową. Należy czytać informacje na opakowaniach produktów żywnościowych, by sprawdzić, czy nie zawierają one substancji wywołujących objawy chorobowe.

Podobne prace

Do góry