Ocena brak

Jak leczyć niewydolność nerek?

Autor /Maria Dodano /31.01.2012

Niewydolność nerek może mieć ostry charakter i rozwinąć się w ciągu kilku dni, nawet godzin. Może być wywołana przez infekcję, reakcję na lek, nagłe zablokowanie dróg moczowych lub poważną chorobę, na przykład atak serca.

Nerki szybko przestają prawidłowo pracować, w wyniku czego szkodliwe, uboczne produkty przemiany materii gromadzą się we krwi. Chory oddaje mało moczu, odczuwa senność i mdłości, może wymiotować, a nawet stracić przytomność.

Sztuczna nerka

Nagła niewydolność nerek leczona jest różnymi sposobami, między innymi operacyjnie, środkami farmakologicznymi, kroplówką dożylną i specjalną dietą. Ważną funkcję spełnia maszyna do dializy nerek (tzw. sztuczna nerka). Jest to rodzaj „mechanicznej nerki", która filtruje i oczyszcza krew. Proces ten jest bezbolesny, ale zwykle zabiera kilka godzin i w przypadku niewydolności nerek trzeba go regularnie powtarzać.

Podczas zabiegu o nazwie hemodializa układ krwionośny pacjenta jest połączony rurkami z maszyną do dializy nerek. Bywa że rurki doprowadzają płyn do brzucha - ten zabieg nazywamy dializą otrzewnową.

W niektórych przypadkach niewydolność nerek ma wolniejszy i długotrwały przebieg. Wśród objawów zaobserwowano obrzęki, zmęczenie, osłabienie, mdłości, duszności i bóle w klatce piersiowej i w jamie brzusznej. Do najważniejszych sposobów leczenia należy podawanie leków, dieta, dializa nerek bądź ich przeszczep. Przewlekła niewydolność nerek jest stanem bardzo niebezpiecznym.

Przechowywanie nerek

Nerki pobrane z organizmu dawcy można przechowywać obłożone lodem nawet ponad 24 godziny. Są przechowywane w roztworze utlenowanej soli fizjologicznej w temperaturze około 10°C. Zazwyczaj im dłużej była przechowywana nerka przeznaczona do przeszczepu, tym gorzej będzie funkcjonować po operacji. Najbardziej udane są te transplantacje nerek, które udało się przeprowadzić bezpośrednio po śmierci dawcy.

Ponad 90% pacjentów, którym przeszczepiono nerkę, powraca do normalnej pracy po upływie trzech miesięcy od operacji, a dzięki produkcji nowoczesnych leków immunosupresyjnych (takich jak cyklosporyna A), a także dokładnemu dobieraniu narządów według zgodności tkankowej i grup krwi, coraz rzadziej zdarza się reakcja odrzucenia u pacjentów po przeszczepie jednej lub obu nerek.

Podobne prace

Do góry