Ocena brak

Jak kierować przyrostem masy ciała u pacjentek z niedowagą?

Autor /pinezka Dodano /03.06.2014

Wspólna praca z pacjentką nad przyrostem masy ciała wymaga porównania jej oobecnej diety do jadłospisu, w którym ilość spożywanych pokarmów spełnia normy żywieniowe. Następnie zajmujemy się ewentualnym niwelowaniem różnic, tak aby ilość spożywanych przez pacjentkę pokarmów odpowiadała normie. Takie postępowanie powinno wystarczyć do zwiększenia masy ciała pacjentek z dużą niedowagą (BMI około 15) lub spożywających pokarmy bardzo mało kaloryczne (np. twaróg, skąpe ilości tłuszczu, żadnych łakoci, takich jak czekolada). Wraz jednak ze wzrostem masy ciała (lub w przypadku, gdy od początku terapii była ona stosunkowo duża) możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której dieta wykracza poza ustalone normy zdrowego odżywiania.

Od tego momentu możliwe są różne rozwiązania co do kolejnych kroków w terapii. Jedną z możliwości jest włączenie do diety preparatów suplementacyjnych, które uzupełniająilość spożywanych pokarmów. Inną drogę stanowi zwiększenie spożycia wysokokalorycznych produktów: czekolad, tradycyjnych deserów, ciast i napojów słodzonych (te ostatnie należy spożywać raczej do posiłków niż oddzielnie, aby zminimalizować ich negatywne oddziaływanie na zęby). Z każdą z tych możliwości wiążą się plusy i minusy. Na przykład: niektórym osobom preparaty suplementacyjne kojarzą się z chorobą, co oznacza, że będą ich unikać. Innym zaś będzie odpowiadał fakt, że napoje suplementacyjne są dostępne na receptę; kojarzą im się z lekami,

które należy zażywać przez jakiś czas, a potem odstawić. Niektóre pacjentki, musząc jeść dużo słodkich i tłustych pokarmów, będą. się czuły niezdrowo. Każdy ma jakieś preferencje w tym zakresie, a ponadto w poszczególnych przypadkach inne czynniki mogą się okazać ważne - przykładem może być lekarz pacjentki, który ma opory przed przepisywaniem preparatów witaminowych. Ważne jest jednak podkreślenie, że to pacjentka wybiera sposób, jakiego chce użyć, żeby przybrać na wadze, i powinna czuć, iż to ona kontroluje ten proces (objadanie się jako metoda zwiększania wagi ciała nie jest oczywiście właściwym rozwiązaniem). Pomocne może się dla niej okazać || przypominanie, że dieta, mająca prowadzić do zwiększenia wagi, jest rozwiązaniem przejściowym; kiedy uda się jej osiągnąć prawidłową masę ciała, liczba spożywanych 1§ pokarmów może zostać zmniejszona do poziomu normy.

 

Podobne prace

Do góry