Ocena brak

Jak działa zmysł węchu?

Autor /Orczyk Dodano /31.01.2012

Wiadomo, że jesteśmy w stanie rozróżniać daleko więcej zapachów niż dźwięków, ale naukowcy mają duże trudności w ustaleniu, jakie procesy zachodzą podczas wąchania. Wiele jeszcze nie wiemy na temat sposobu, w jaki związki chemiczne są odbierane przez nos i interpretowane o przez mózg jako zapachy miłe lub nieprzyjemne. Nie rozumiemy też do końca, jak substancje chemiczne znajdujące się w ustach zostają zmienione w języku w informacje, które można zinterpretować jako rozmaite smaki.

Delikatne włoski

Wiemy jednak, że na niewielkim obszarze z tyłu jamy nosowej znajdują się zakończenia nerwów wykorzystywane do odbierania zapachów. Ten obszar, zwany polem węchowym, jest wypełniony milionami zakończeń nerwowych - małych komórek, zwanych komórkami węchowymi. Każda z komórek wyposażona jest w co najmniej tuzin delikatnych włosków, zwanych rzęskami.
Rzęski są stale wilgotne dzięki śluzowi, który także zajmuje się wychwytywaniem substancji wydzielających zapach. Jednak z uwagi na to, że pole zapachowe znajduje się w trudno dostępnym miejscu, naukowcy z trudnością zdobywają niepodważalne informacje na ten temat.

■ Substancje, które łatwo parują - np. benzyna - zwykle wydzielają silne zapachy. Jest to spowodowane wysokim stężeniem związków chemicznych docierających do naszego nosa.

■ Chcąc lepiej wyczuć jakiś zapach, automatycznie pociągamy nosem, aby więcej powietrza dotarło do pola węchowego.

Podobne prace

Do góry