Ocena brak

Jak działa nikotyna?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Nikotyna znajdująca się w tytoniu również należy do bardzo rozpowszechnionych używek. Palenie suszonych liści tej rośliny jest bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka. Istnieją bardzo przekonujące dowody na to, że palenie papierosów przyczynia się do występowania różnego rodzaju nowotworów, jak rak płuc i gardła, a także do chorób serca i naczyń krwionośnych, kłopotów z płucami, jak na przykład zapalenia oskrzeli, uszkodzenia płodu w łonie palącej matki, i do wielu innych dolegliwości.

Wymienione choroby są spowodowane głównie przez różne szkodliwe związki chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym, jak substancje smoliste i tlenek węgla. Również ludzie znajdujący się w otoczeniu palacza i regularnie oddychający zanieczyszczonym dymem powietrzem - tzw. palacze bierni - również są narażeni na szkodliwe działanie papierosów.

Sama nikotyna ma działanie stymulujące i sprawia, że zażywająca ją osoba czuje się ożywiona. Niestety, organizm palaczy szybko przyzwyczaja się do nikotyny, więc do uzyskania tego samego efektu jest potrzebna coraz większa dawka dymu. Poza tym palacze psychicznie uzależniają się od papierosów i po pewnym czasie, nawet jeśli są świadomi niebezpieczeństw, jakie im grożą, rzucenie nałogu sprawia im olbrzymią trudność.

Podobne prace

Do góry