Ocena brak

Jak długo spać?

Autor /Jaguar Dodano /31.01.2012

Może się zdawać, ze poświęcanie jednej trzeciej życia na spanie to strata czasu Jednak sen jest niezbędny naszemu organizmowi, by mógł on prawidłowo funkcjonować. Wbrew pozorom jest to czas aktywności, pełen niesamowitych, dramatycznych niespodzianek.

Człowiek przesypia przeciętnie jedną trzecią życia. Wynika stąd, że kiedy kończymy dwanaście lat, przez cztery z nich byliśmy pogrążeni we śnie! Jednak zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Nowo narodzone niemowlę śpi bez przerwy tylko godzinę lub dwie, budząc się, gdy jest głodne lub coś mu dolega, np. ma mokro. Suma godzin snu na dobę może wynosić nawet 16 godzin. Stopniowo rosnące dziecko śpi coraz dłużej w nocy, skracając czas snu w ciągu dnia.

Indywidualne potrzeby

W wieku od trzech do czterech lat większość dzieci śpi w nocy 12 godzin, lub dłużej, bez przerwy, i najczęściej na krótko kładzie się w ciągu dnia. Sześciolatki śpią przeciętnie około dziesięciu godzin, a dwunastolatki - dziewięć godzin. Dorosły człowiek potrzebuje około siedmiu, ośmiu godzin snu w nocy.

Jednak podane liczby są jedynie przybliżone. Zapotrzebowanie na sen zależy od indywidualnych potrzeb. Niektóre dzieci doskonale rozwijają się śpiąc tylko kilka godzin każdej nocy. Inne potrzebują o wiele więcej snu. Niektórym dorosłym wystarczają tylko dwie lub trzy godziny, inni źle się czują bez swoich dziesięciu lub więcej godzin odpoczynku. Wiele starszych osób ucina sobie drzemki podczas dnia, a za to nie śpi zbyt długo w nocy.

Zapotrzebowanie na sen zależy od kilku czynników, takich jak nasza codzienna aktywność, ilość pracy i zmartwień, jak również przyzwyczajenia nabyte w przeszłości.

Jeśli człowiek nie jest śpiący i rozkojarzony przez cały dzień, nie ma problemów z koncentracją i nie czuje się zmęczony przed porą pójścia do łóżka, oraz jeśli śpi dobrze, bez przerw - nieważne jak długo - a potem budzi się wypoczęty, najprawdopodobniej ta ilość snu wystarcza mu do prawidłowego funkcjonowania.

Podobne prace

Do góry