Ocena brak

Jak czyścimy ranny?

Autor /Andy Dodano /31.01.2012

Jeśli dojdzie do niezbyt poważnego uszkodzenia skóry, oglądamy ją uważnie, by sprawdzić, czy nie tkwi w niej ciało obce, które należy natychmiast usunąć. Na przykład jeśli ranny potknął się na dro­dze albo spadł z roweru, do rany dostać mógł się żwir. W takich ranach może znajdować się też zie­mia i piasek. Jeśli ktoś zranił się butelką czy szybą, w ranie mogą być drobne odłamki szkła. Przy pra­cach domowych i przy majsterkowaniu często dochodzi do zranień spowodowanych przez ostre powierzchnie metalu i drewna.
Warto być przygotowanym na ewentualność przypadkowego zranienia czy stłuczenia. W do­mowej apteczce powinna się znaleźć butelka ze środkiem odkażającym, na przykład wodą utle­nioną, którą zdezynfekujemy drobne rany. Przy­dadzą się gaza opatrunkowa, plaster z opatrunkiem i bez opatrunku oraz bandaż.
Jeśli ktoś zatnie się nożem w palec lub w rękę, należy włożyć zranione miejsce pod bieżącą wodę na kilka sekund, potem unieść rękę do góry, by znajdowała się wyżej niż klatka piersiowa, przy­kryć ranę czystą gazą opatrunkową albo plastrem z opatrunkiem i palcami lub dłonią bezpośrednio uciskać zranione miejsce, aż krwawienie ustanie.
Tworzenie się strupów to naturalny sposób izo­lacji rany od środowiska zewnętrznego. Pod stru­pem bez przeszkód zachodzi proces gojenia, więc po jego utworzeniu się nie ma już potrzeby przy­krywania rany opatrunkiem, chyba że wygląda nie­estetycznie albo znajduje się w takim miejscu, że ocierałby się o ubranie.
Jeśli rana cięta jest czysta, możemy spróbować połączyć jej brzegi i skleić plastrem, a proces goje­nia powinien przebiegać prawidłowo. Jednak jeśli rana jest głęboka, a jej brzegi nieregularne i postrzę­pione, istnieje niebezpieczeństwo infekcji. W takim wypadku musimy skonsultować się z lekarzem. Być może chirurg będzie musiał zszyć ranę, aby szybciej zagoiła się.

Podobne prace

Do góry