Ocena brak

Jak badamy niepłodność?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Jeśli kobieta i mężczyzna są niepłodni, zwykle udają się po poradę do lekarza. Lekarz najczęściej skieruje ich do szpitala albo kliniki leczącej niepłodność, gdzie oboje partnerzy zostają poddani dokładnemu badaniu. Specjalista zajmujący się leczeniem niepłodności będzie zbierał informacje na temat przebytych chorób, regularności cyklów miesiączkowych oraz wpływu pożycia płciowego na stosunki między partnerami. Jeśli jeden z partnerów obwinia siebie za każdą nieudaną próbę spłodzenia potomka, może to w przypadku mężczyzny powodować impotencję, natomiast u kobiety zmieniać częstotliwość występowania owulacji.

Specjalista prosi zwykle mężczyznę o próbkę spermy, która zostanie zbadana pod kątem liczby plemników, ich ruchliwości i liczby chorych komórek. Jeśli liczba plemników zmieści się w normie, 40 procent z nich będzie wystarczająco aktywnych, a 60 procent będzie mieć normalny kształt, wtedy należy przypuszczać, że przyczyna niepłodności leży w organizmie kobiety. Teraz ona musi poddać się badaniom.

Po pierwsze lekarz poprosi kobietę, by przez kilka miesięcy mierzyła temperaturę ciała w spoczynku codziennie w dniach poprzedzających i następujących po przewidywanym terminie owulacji. W czasie owulacji temperatura wzrasta o około 0,3°C. Wiedząc dokładnie, kiedy przypada termin owulacji specjalista poradzi partnerom, kiedy powinien mieć miejsce stosunek płciowy. Jeśli to nie poskutkuje, w różnych odstępach czasu zostanie pobrana próbka krwi kobiety w celu zmierzenia poziomu hormonów. Hormon progesteron jest produkowany tuż po owulacji, zatem jest kolejnym sygnałem okresu płodnego.

Specjalista zbada szyjkę macicy, macicę i jajowody, sprawdzając, czy nie ma tam anormalnego rozrostu tkanki, blokady, uszkodzenia czy infekcji. Niektóre badania są pewnego rodzaju zabiegiem, z wykorzystaniem specjalnego przyrządu o nazwie laparoskop. Przy większości badań stosuje się na krótko znieczulenie ogólne. Na koniec krótko po stosunku pobierana jest próbka śluzu szyjki macicy w celu zbadania, jak zachowują się plemniki w kontakcie ze śluzem.

Podobne prace

Do góry