Ocena brak

Istota człowieka

Autor /Maurycy Dodano /07.10.2011

Wstęp

Człowiek to jak wiemy istota myśląca i rozumna. W odróżnieniu od zwierząt posiada umysł i rozum, a nie tylko instynkt samozachowawczy. Te cechy stawiają go na szczycie, choć ażby łańcucha pokarmowego.

Człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Ma stanowić dopełnienie do otaczającej go przyrody, powinien stać na jej czele, ale nie by rządzić, lecz by pomagać i chronić. Nasze wspaniałe cechy, które zostały nam dane winny służyć nie tylko nam, lecz i tym którzy takich cech nie posiadają. Niestety współczesny człowiek w pogoni za władzą i pieniędzmi nie dostrzega swojej roli w otaczającym go świecie. A jest ona duża i ważna.

Co powinniśmy?

Ano powinniśmy wiele. Na przykład dobrze było by czasem pomyśleć o zwierzętach. Teoretycznie jest ich wiele, ale faktycznie jest ich zastraszająco mało. Wiele gatunków jest na wymarciu, lub jest zagrożonych. Wiele już wyginęło. Ale większość ludzi nie zwraca na to uwagi, a może nie chce? Powaga sytuacji zostanie pewnie doceniona, jak będzie już za późno. Wtedy to zaczną zbierać się nadzwyczajne rady, które zamiast podjąć odpowiednie środki, zaczną obradować nad sytuacją i przedstawiać sobie wzajemnie dane statystyczne. Zanim jednak skończą z biurokracją będzie już po fakcie i zwierzynie.

Jak można by im pomóc teraz? A jakby tak nie “burzyć” im domów. Czy koniecznie trzeba wyrąbywać lasy? Przecież nowoczesne i ekologiczne elektrownie słoneczne też produkują energię. A ich źródło prędko się nie skończy.

Kolejny argument to papier. Jest nam potrzebny, potrzebny, potrzebny, na a później do śmieci. STOP! Lepszym rozwiązaniem byłoby oddać go na makulaturę. Nie dla zysku absolutnie, bo dużo za niego nie dostaniemy, ale ileż zrobimy dla leśnych mieszkańców! Tylko 1 światowej makulatury jest jednak przerabiana na papier. Dlaczego? Bo uzyskiwanie go z drzewa jest tańsze.

Co można jutro?

Najpierw zacznijmy od naprawy błędów wczorajszych. Należy zasadzić nowy las na dotychczasowych nieużytkach. Nam także się przyda - produkuje przecież tlen. Nie urośnie od razu, ale za kilkanaście lat będzie się już odznaczał na tle fabryk i wysypisk śmieci, oraz odpadów radioaktywnych.

Dobrze byłoby zbudować nowoczesne schronisko dla bezdomnych. Niech będzie to kilkupiętrowy budynek na uboczu. Jeśli mądrze by go zaplanować efekt byłby widoczny. Na to niestety potrzebne są pieniążki, a ich nigdy za dużo. Problem stanowią również lokatorzy, którzy czynszu przecież nie zapłacą, a z datków trudno będzie ich chociaż wykarmić. Ale po to człowiek ma rozum by myśleć i nie poddawać się.

Istota po naszemu

Cóż mądre to słowo, a znaczy po prostu cel w jakim nas stworzono. Dlaczego i po co? Okazuje się, że nie tylko po to abyśmy żyli. Wszystko ma swój cel. Nasz żywot przeznaczony jest nie tylko dla nas. Powinniśmy dzielić go z bliźnim, ale nie tylko. Również otaczającemu nas światu należy się nasz szacunek. Zarówno fauna i flora liczy na naszą pomoc, choć nie zawsze. Często przyroda jest mądrzejsza od człowieka i nie lubi, gdy ten wtrąca się w jej sprawy. Rządzi się własnymi prawami. Często to co wydaje się dla nas okrutne jest właśnie właściwe. A więc jednym z naszych obowiązków jest także nie wtrącanie się w rządy matki natury. Powinniśmy jednak stać zawsze na straży i pilnować by inni ludzie przestrzegali pewnych spraw.

Technika

Już od czasów odkrycia ognia przez człowieka pierwotnego, ludzkość ciągle dąży do przodu. Odkrywane są coraz nowsze rzeczy, umiemy wyjaśnić różne zjawiska, postęp nieubłaganie jak czas pędzi naprzód. Człowiek w odróżnieniu od zwierząt, a tym bardziej roślin, nie osiada na laurach, lecz ciągle próbuje i prze dalej. Nikt nie zadawala się jednym odkryciem – każdy chce wiedzieć więcej. Dlatego nasza dzisiejsza technika jest tak bardzo zaawansowana. To co kilka lat temu wydawało się absurdalne i niemożliwe, dziś jest na porządku dziennym. Zanim Neil Armstrong stanął na księżycu wszyscy uważali to za niewykonalne. Dzisiaj rozważa się podróże na Marsa, a w planach są wycieczki na księżyc. Aż trudno sobie wyobrazić, że wszystko zaczęło się wieki temu, kiedy to człowiek odkrył zalety ognia i przestał się go bać.

Dlaczego człowiek?

Dlaczego to właśnie człowiek jest najwyższym gatunkiem. Wszystko to za sprawą naszych cech i zdolności. Właściwie wszystko zawdzięczamy naszemu mózgowi i rozumowi. A czym się tak właściwie różnimy od innych form życia na ziemi?

Mózg

Jest o wiele bardziej rozwinięty niż u innych form. Ogromna jego część jest jednak przez człowieka nie używana. Mózg odpowiedzialny jest za wszystkie procesy zachodzące w naszym ciele. Odpowiada też za nasze zmysły. Reguluje także wytwarzanie hormonów /przysadka mózgowa/.

Rozum

Jest to chyba najważniejsza i najistotniejsza cecha, która nas wywyższa. Nasz rozum jest o wiele lepszy od zwierzęcego instynktu. Można powiedzieć, że instynkt jest zaprogramowany do określonej reakcji na dane zjawisko, podczas gdy rozum tylko podpowiada nam dobre rozwiązanie pozostawiając nam dowolność. Rozum pozwala na robienie i wymyślanie rzeczy nowych, nie tylko tych już znanych. Pozwala nam posunąć się o krok dalej. To dzięki niemu powstają wynalazki.

Zmysły

Jest ich 5 /wzroku; słuchu-równowagi; dotyku; węchu i smaku/. Wszystkie ściśle ze sobą współpracują i przesyłają odebrane bodźce do mózgu, który je przetwarza i ewentualnie podejmuje decyzję. Są bardzo ważne w naszym życiu, ponieważ stanowią dla nas kontakt ze światem. Utrata któregoś z nich robi z człowieka kalekę. Jego kontakt z otoczeniem jest ograniczony, nie może odbierać bodźców zewnętrznych, przesyłanych np. przez innych ludzi. Taka sytuacja utrudnia porozumiewanie.

Budowa ciała

Jest ona jedyna w swoim rodzaju. Jest także uniwersalna. Umożliwia nam przebywanie w różnych środowiskach. Zarówno w wodzie jak i na powierzchni człowiek czuje się dobrze. Pewniej oczywiście na powierzchni, bo spędzamy na niej większość czasu. Ważna zaletą jest też pionowa postawa ciała. Dzięki temu mamy duży zakres działania. Możemy też według potrzeby się schylać, lub skakać. Wszelkie manipulacje na różnorodnych przedmiotach ułatwia nam poprzeczny kciuk, a także tzw. małpi chwyt .

Podobne prace

Do góry