Ocena brak

Isotoma axillaris

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Roślina ta jest nowością na europejskim rynku ogrodniczym. Sprowadzona została z Australii i pochodzi z rodziny dzwonkowatych. Czasem oferowana jest w sprzedaży pod nazwą Solenopsis hirsuta. Uwagę przyciągają jej nieco podobne do gwiazdek, bladobłękitne kwiaty, które pojawiają się od połowy lata do późnej jesieni, oraz wąskie, spiczasto zakończone listki. Aby przetrwać zimę, bylina ta potrzebuje ochrony przed mrozem, dlatego w warunkach europejskich traktowana jest jak jednoroczna. Innym wyjściem jest pobranie w lecie sadzonek i przezimowanie ich w odpowiednich warunkach. Isotoma dobrze się rozwija w czasie ciepłego lata, a kwitnie najobficiej w bardzo słoneczną pogodę. Roślinę można sadzić w niskich kwietnikach w towarzystwie błękitnej lobelii lub pachnącego goździka o drobnych kwiatach. Ponieważ osiąga ona wysokość 30 cm, nadaje się do ogródka.

Aby przetrwać zimę, Isotoma axilliaris potrzebuje minimalnej temperatury około 5°C. Ogrodnicy w regionach o łagodnym klimacie mogą pokusić się o jej przezimowanie na rabatach kwiatowych w ogródku. Zawsze jednak lepiej jest się zabezpieczyć i pobrać w lecie sadzonki rośliny na następny sezon.

Isotoma axilliaris najlepiej czuje się w jasnym, nasłonecznionym miejscu, gdzie kwitnie najpiękniej.

Podlewamy roślinę obficie. Nawadniamy ponownie, gdy zacznie przesychać powierzchnia kompostu. Zimowanym okazom dostarczamy wilgoci tylko tyle, by zapobiec więdnięciu liści.

Roślina nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgoci. Jej gęsto rosnące listki są idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Sprzyja temu zraszanie listowia.

Jeśli Isotoma jest co roku uprawiana w świeżym kompoście, nie potrzebuje dożywiania aż do końca lata. Dopiero wtedy możemy ją nawozić co 10 dni. Jednakże kilka okazów posadzonych gęsto w jednym pojemniku będzie potrzebowało nawożenia nieco wcześniej.

Używamy dobrej jakości kompostu na bazie gliny. Do wiszących koszy stosujemy przepuszczalny, lecz lżejszy kompost na bazie torfu.

Aby roślina kwitła jak najdłużej, obrywamy martwe główki kwiatowe. Po pierwszym kwitnięciu można użyć ręcznych nożyc.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Roślina ta nie jest szczególnie podatna na szkodniki i choroby, choć mszyce mogą zaatakować młode pędy. Jak najszybciej trzeba się ich pozbyć odpowiednim insektycydem.

Podobne prace

Do góry