Ocena brak

Irga wyrazista

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Dynamiczny pokrój pochodzącej z Tybetu irgii sprawia, że jest to świetna roślina do miejsca wypoczynku na tarasie bądź patio. Przez krótki czas można ją uprawiać w donicy, ale ma ładniejszy kształt, jeśli jej korzenie swobodnie się rozwijają, gdy jest posadzona na rabacie. Łukowate gałęzie pokryte są małymi, błyszczącymi, wiecznie zielonymi liśćmi. Ponieważ są one od spodu pokryte delikatnymi włoskami i ułożone na gałęziach pod różnymi kątami, roślina sprawia wrażenie dwubarwnej. Wczesnym latem pojawiają się białe kwiaty, które mają czerwonawe pylniki. Z nadejściem jesieni i zimy uroda krzewu wzrasta, dzięki licznym, drobnym, czerwonym jagodom pokrywającym gałęzie. Mogą się one utrzymywać na irdze aż do Wielkanocy.

Roślina jest odporna na mróz, tak jak większość jej odmian. Wytrzymuje zimne wiatry, dlatego nadaje się do odsłoniętych miejsc.

Uprawiamy w pełnym słońcu lub półcieniu. Jak większość wiecznie zielonych gatunków, rozwija się nawet w skąpym świetle.

Okazy doniczkowe podlewamy obficie. Pozwalamy powierzchni kompostu przeschnąć do głębokości 5 cm przed nawadnianiem. Zimą roślinę przesuszamy.

Ta bardzo wytrzymała roślina nie potrzebuje zwiększonego poziomu wilgotności. Jej małe liście są grube i skórzaste, dlatego dobrze zatrzymują wilgoć.

Okazom doniczkowym wymieniamy na wiosnę wierzchnią warstwę ziemi i aplikujemy odżywkę.

Stosujemy kompost na bazie gliny, do którego dodajemy żwirek ogrodniczy do Ľ objętości. Mniejsze okazy przesadzamy każdej wiosny, zanim nie osiągną rozmiarów proporcjonalnych do wybranego pojemnika. Po 2-3 latach uprawy doniczkowej przenosimy roślinę do ogrodu.

Zbyt rozwichrzone okazy można doprowadzić do porządku, dzięki mocnemu, wiosennemu przycięciu. Najlepszy pokrój uzyskamy, zaczynając przycinanie stosunkowo wcześnie i odcinając wszystkie pędy, które zbyt odstają od zaplanowanego kształtu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kompost Musimy używać łatwo przepuszczalnego podłoża, ponieważ roślina nie lubi kompostu przesiąkniętego wodą. 

Liście opadają, jeśli irga jest wystawiona na ostre słońce i zbyt przesuszona.

Podobne prace

Do góry