Ocena brak

Irga drobnolistna

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Chociaż większość irg ma drobne liście, nie są one tak małe, jak u prezentowanej tutaj irgi drobnolistnej. Rozmiar liści to jednak nie jedyna odróżniająca je cecha. Bardzo charakterystyczny jest sposób, w jaki ściśle przylegają one do gałązek. Mają owalny kształt i są lekko sfilcowane na spodniej stronie, której szary kolor stanowi interesujący kontrast z górną powierzchnią.

Na początku lata roślina okrywa się mnustwem drobniutkich małych kwiatów, lekko wybarwionych na kolor różowy. Ale najważniejszą cechą, dla której większość ludzi decyduje się na sadzenie irg, są ich czerwone jagody dojrzewające jesienią. Jagody te są przysmakiem ptaków i po pewnym czasie znikają z rośliny.

Irga drobnolistna to gęsty, nisko rosnący krzew, który formuje okrywę podłoża. Możemy przymocować ten krzew do muru, ale prezentuje się najlepiej, gdy pozwolimy mu swobodnie się rozrastać. Dobrze wygląda też, gdy jego pędy zwieszają się przez mur.

Wysadzamy do gruntujesienią lub wiosną, jeśli tylko pogoda jest odpowiednia. Umieszczamy na tej samej głębokości, na której rosła w pojemniku.

Możemy uprawiać tę roślinę w pełnym słońcu lub półcieniu, np. w pobliżu północnej ściany budynku.

Gdy krzew dobrze się ukorzeni, nie trzeba go dodatkowo podlewać.

Irga to uniwersalna roślina, która będzie rosła dobrze prawie w każdym rodzaju podłoża.

Pochodzi z Himalajów, jest odporna i nie wymaga osłony na zimę.

Nie potrzebuje przycinania, poza usuwaniem martwych lub uszkodzonych gałęzi, choć możemy łatwo irgę formować.

Rozmnażamy z sadzonek zdrewniałych latem.

Podobne prace

Do góry