Ocena brak

Instrumenty strunowe

Autor /Akustyk Dodano /31.01.2012

W przypadku struny wysokość otrzymanego dźwięku zależy od jej długości i naprężenia. W trakcie gry muzyk przyciska struny palcami do podstrunnicy, skracając w ten sposób ich drgają­cą część, co zwiększa wysokości uzyskanego dźwięku. Przyciśnięcie struny w połowie jej dłu­gości dwukrotnie zwiększa częstotliwość drgań, przez co dźwięk jest o oktawę wyższy od podsta­wowego tonu tej struny.
Brzmienie drgających strun z reguły musi zostać wzmocnione. Do tego celu przeważnie służą drewniane pudła rezonansowe, które stano­wią korpus instrumentu. W przypadku instrumen­tów smyczkowych, takich na przykład jak skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas, czte­ry struny rozpięte są wzdłuż podstrunnicy i opar­te na podstawku, przenoszącym drgania do pudła rezonansowego.
Struny mogą być wykonane z katgutu (bara­niego jelita), jednak współcześnie struny niskie powlekane są srebrem, a wysokie zrobione ze stali. Nawinięte są one na kołki, osadzone w ko­morze główki, która znajduje się na końcu pod­strunnicy. Przy pomocy kołków możliwe jest zmienianie naprężenia strun, dzięki czemu mogą być one dostrojone do odpowiedniej wysokości.

Podobne prace

Do góry