Ocena brak

Instrumenty klawiszowe

Autor /Akustyk Dodano /31.01.2012

Instrumenty klawiszowe charakteryzują się znacznie bardziej skomplikowanymi mechani­zmami niż inne rodzaje instrumentów. Bezpo­średnim poprzednikiem fortepianu był klawikord. W instrumencie tym metalowe płytki, zwane tangentami - poruszane przez uderzanie w klawi­sze - szarpały struny i w ten sposób wydobywały z nich charakterystyczny dźwięk.
Jednak w klawikordzie niemożliwe było mo­dulowanie głośności dźwięku. W przypadku fortepianu dźwięk wydobywany je$t przez uderzenie mechanizmu młoteczkowego. Siła tego uderzenia uzależniona jest od siły uderzenia w klawisze, co pozwala muzykowi kontrolować głośność instru­mentu. Stąd też pochodzi nazwafortepian'"- od włoskiego forte „głośno" i pianocicho".
Organy są instrumentem dętym, na którym gra się przy pomocy klawiszy i pedałów. Powietrze wtłaczane jest do odpowiednich piszczałek przy pomocy mechanizmu powietrznego, który pier­wotnie składał się z miechów, zastępowanych obecnie przez elektryczny wentylator.
Organy elektroniczne imitują brzmienie trady­cyjnych organów przy pomocy elektronicznych generatorów dźwięku i wzmacniaczy. Z nich powstał instrument klawiszowy zwany syntezato­rem, na którym można naśladować brzmienia dowolnych instrumentów lub kreować zupełnie inne dźwięki.

Podobne prace

Do góry