Ocena brak

Imperializm - POWSTANIE TRÓJPRZYMIERZA 1882 r.

Autor /Leszek1010 Dodano /19.10.2011

a) antagonizm franusko-niemiecki

Wojna 1870-71 nadwyrężyła prestiż Francji ale jej nie wyeliminowała z czołówki państw. Bismark chciał klęski Francji, bo widział w niej poważnego konkurenta gospodarczego i politycznego oraz przerażała go możliwość koalicji francusko-rosyjskiej. Do zaostrzenia stosunków doszło w 1874-75 kiedy to we Francji reorganizowano armię i szerzono propagandę o powrocie Alzacji i Lotaryngii do Francji.

b)antagonizm austro-węgiersko - rosyjski

W 1875r. wybuchł tzw. kryzys wschodni - powstania przeciw Turcji w Bośni, Bułgarii i Hercegowinie - militarnie i finansowo pomagała im Rosja co wywołało zaniepokojenie Austro-Węgier, a także zwycięstwo Rosji w wojnie z Turcją 1877-78.

Po kongresie berlińskim 1878r. doszło do zbliżenia Niemiec i Austro-Węgier. W 1879r. zawarły one przymierze, w którym zobowiązały się do wojskowej pomocy, gdyby któreś z nich zostało napadnięte przez Rosję, w wypadku innego państwa - sojusznik będzie neutralny.

c) przymierze Austro-Węgier z Niemcami w 1879r. przeciw Rosji,

d) 20 czerwca 1882r. do przymierza Austro-Węgier i Niemiec przystępują Włochy i powstaje Trójprzymierze.

Bismark szukał także partnera hamującego politykę kolonialną Francji, która myślała o odwecie. Do tej roli nadawały się Włochy, które miały pretensje do Francji (zajęcie przez nią Sabandii, Nicei). Za cenę obietnicy popierania takich aspiracji kolonialnych w północnej Afryce, w Wiedniu 1882r. Bismark doprowadził do przystąpienia Włoch do przymierza (trójprzymierze). Niemcy i Austro-Węgry zobowiązały się do udzielenia Włochom pomocy wojskowej, gdyby doszło do konfliktu z Francją. I nawzajem, gdyby był konflikt z Rosją, natomiast w tej sprawie Austro- Węgry nie zobowiązały się do pomocy Niemcom. Włosi zastrzegli, że jeżeli stroną walczącą przeciwko sprzymierzeńcom będzie Anglia - to oni pozostaną neutralni. Powstanie trójprzymierza poważnie zaniepokoiło Francję i Rosję.

Podobne prace

Do góry