Ocena brak

Iksora "Jacqueline"

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Dzięki skrzyżowaniu kilku różnych, tropikalnych odmian wiecznie zielonej iksory z I.chinensis powstały zwarte hybrydy, które oferowane są w handlu jako domowe rośliny kwitnące. Iksora 'Jacqueline' jest tylko jednym z przykładów. Bardzo trudno jest jednak zapewnić roślinie hodowanej we wnętrzu przez cały rok takie warunki, jakich potrzebuje. Kwitnie ona jednak wystarczająco długo przez całe lato (maj - wrzesień) i można ją traktować jako roślinę uprawianą przez krótki czas, a po przekwitnięciu wyrzucić lub umieścić w szklarni dla regeneracji. Iksora tuż przed zakwitnięciem nie powinna być przenoszona z miejsca na miejsce, gdyż grozi to opadnięciem pąków. Liście tej krzewiastej rośliny o pionowym pokroju są mocne, ciemnozielone i stanowią idealne tło dla gęstych kęp kwiatów. Iksora 'Iacqueline' ma kwiaty o łososiowym zabarwieniu.

Zapewniamy zimą minimalną nocną temperaturę 18°C. W lecie nie więcej niż 21°C. Rozmnażamy z sadzanek wierzchołkowych w temperaturze powyżej 25°C.

Ustawiamy w jasnym, niebezpośrednio oświetlonym miejscu, z dala od ostrych promieni słońca. Zimą toleruje stabsze oświetlenie.

Od późnej wiosny i latem podlewamy roślinę obficie odwapnioną wodą. W zimie staramy się utrzymywać przez cały czas lekko wilgotne podłoże.

Iksora preferuje wysoki poziom wilgoci. Spryskujemy ją regularnie letnią, odwapnioną wodą. Dodatkowo doniczkę ustawiamy na tacy z kulkami zatrzymujacymi wilgoć. Gdy temperatury spadają poziom wilgotności wokół rośliny trzeba zmniejszyć.

W okresie kwitnienia nawozimy iksorę co dwa tygodnie, standardową odżywką.

Tę kwitnącą roślinę uprawiamy w odwapnionym kompoście na bazie gliny z dodatkiem torfu do 1/4 objętości. Drenaż mieszanki można poprawić, przez dodanie takiej samej ilości piasku ogrodniczego.

Jeśli chcemy utrzymać ładny pokrój rośliny, po przekwitnięciu można ją przyciąć.

GDY ZAUWAŻYSZ

Tarczniki Iksora jest podatna na atak tarczników, które pojawiają się w postaci małych, brązowych dysków na spodzie liści. Te wysysające sok szkodniki likwidujemy, ścierając je wacikiem nasączonym denaturatem.

Podobne prace

Do góry