Ocena brak

II Wojna Światowa na Oceanie Spokojnym - " Tora, Tora, Tora ... "

Autor /Leszek1010 Dodano /19.10.2011

W swoich planach Japończycy przewidzieli, że w końcu USA wtrącą się do wojny by zapobiec dalszym zdobyczom terytorialnym Japonii, więc w rządzie japońskim powstał plan uderzenia na USA z zaskoczenia, tak aby za jednym zamachem zniszczyć całą flotę Pacyfiku stacjonującą w Pearl Harbor. Plan ten zakładał wysłanie wszystkich lotniskowców floty w niewielkiej eskorcie przez Pacyfik na Hawaje. Samoloty z lotniskow-ców miały zaatakować Pearl Harbor i przyległe bazy amerykańskie (lotni-ska : Ewa, Heleiwa, Hickam, Wheeler, Bellows). Między 10 a 18 listopa-da 1941 roku w morze wyszły 32 nowoczesne jednostki Floty Cesarskiej i skierowały się w kierunku Hawajów. W skład zespołu, którym dowodził v-adm. Nagumo, weszły m.in. lotniskowce:

- "Akagi" - okręt flagowy ("Czerwony Zamek"),

- "Kaga" - (dawna prowincja Japońska),

- "Hiryu" ("Latający Smok"),

- "Soryu" ("Szaroniebieski Smok"),

- "Shokaku" ("Ulatujący Żuraw"),

- "Zuikaku" ("Szczęśliwy Żuraw"),

wraz z pancernikami:

- "Hiei",

- "Kirishima"

oraz osłoną złożoną z krążowników i niszczycieli.

7 grudnia o godzinie 6.15 z lotniskowców znajdujących się 275 mil morskich na północ od Oahu wystartowały 183 samoloty pod dowódz-twem komandora Fuchidy i skierowały się w stronę Pearl Harbor. O go-dzinie 7.49 w eter poszedł meldunek "TORA...TORA...TORA" oznacza-jący, że zaskoczenie przeciwnika powiodło się i atak został rozpoczęty.

W dniu 7 grudnia 1941 w Pearl Harbor znajdowało się 8 pancerników ("California", "Nevada", "Oklahoma", "West Virginia", "Maryland", "Tennessee", "Arizona", "Pennsylvania"), 2 ciężkie krążowniki, 6 lek-kich, 29 niszczycieli, 5 okrętów podwodnych i ok. 50 innych okrętów. Atak na Pearl Harbor był całkowitym zaskoczeniem dla Amerykanów, co widać było w rezultacie tego ataku. Japończycy stracili 29 z 353 samolo-tów wysłanych nad Oahu, Amerykanie natomiast stracili: 5 pancerników (z których odbudowano: "Nevadę", "Californię", "West Virginię"), 424 samoloty, 3300 zabitych i 620 rannych, a większość pozostałych okrętów została mniej lub bardziej uszkodzona.

Podsumowując: tragedia w Pearl Harbor zmobilizowała Amerykanów do przystąpienia do wojny po stronie aliantów. Dziś wiemy, że atak na Pearl Harbor to początek końca Cesarstwa Japońskiego i III Rzeszy. Bez-pośrednio po ataku na Pearl Harbor admiralicja amerykańska przygoto-wała plan wojny. Zakładał on 3 fazy działań :

1. defensywną - głównie obrona linii komunikacyjnych, oraz obrona kontynentu ;

2. równowagi sił - okres głównie działań defensywnych, lecz nie wy-kluczano możliwości sporadycznych ataków ;

3. ofensywy - całkowite przejęcie inicjatywy, atakowanie nieprzyjaciela o czasie i w miejscu dla siebie najdogodniejszym.

Podobne prace

Do góry