Ocena brak

II Wojna Światowa na Oceanie Spokojnym - Bitwa na Morzu Jawajskim

Autor /Leszek1010 Dodano /19.10.2011

26 lutego 1942 roku niszczyciel "Electra" wchodzący w skład sił Doormana dostrzegł dym na kursie. Siły japońskie składały się z 2 cięż-kich krążowników ("Nachi", "Haguro") 2 CL i 13 DD w trzech zespo-łach. Początkowo bitwa rozgrywała się pomiędzy CA, potem nastąpiła zmiana kursu ABDA, aby nie dopuścić do "T". Po nieskutecznym ataku torpedowym Japończyków, pierwsze trafienia otrzymał "De Reuter" - okręt flagowy oraz jeden z japońskich CA. Drugi atak torpedowy japoń-czyków przyniósł zatopienie DD "Kortenaer". "Exeter" otrzymał trafie-nie ciężkim pociskiem w kotłownię, co zmusiło go do wycofania się z bitwy.

Doorman w celu osłonięcia odwrotu "Exetera" rozkazał 3 niszczy-cielom brytyjskim atak torpedowy. W ataku tym zatonął DD "Electra". Trzeci z kolei atak torpedowy Japończyków nie przyniósł rezultatów (24 torpedy). Po tym wydarzeniu przeciwnicy stracili ze sobą kontakt. Około 21.00 ABDA natknął się na krążowniki japońskie podnoszące swoje wod-nosamoloty, lecz nie wykorzystał okazji do ataku. Przed północą krążow-niki ABDA, które zostały bez eskorty niszczycieli (4 USA o paliwo, "Ju-piter" na polu minowym, "Encounter" z rozbitkami z "Kortenaera" do portu) dostały się pod ostrzał ciężkich dział i torped, "De Reuter" i "Ja-wa" zatonęły. Wynik tej bitwy to 2 stracone CL i 3 DD.

Japończycy nie ponieśli strat, a lądowanie opóźniono o 1 dzień. 27 lutego resztki ABDA otrzymały rozkaz przedarcia się przez cieśninę między Jawą a Sumatrą i dotarcie do Australii. Tej "ewakuacji" nie przeżył jednak żaden z więk-szych okrętów ABDA. Podsumowując działania w Indonezji: Japończycy stracili 5 niszczycieli, 400 samolotów, 15 tys. ludzi, natomiast ABDA straciła 2 BB, 5 CA i CL, 17 DD, oraz poniosła wysokie straty w lu-dziach. Jak widać Japończycy łatwo zajęli obszar o strategicznej wartości ze względu na surowce mineralne znajdujące się na zajętych wyspach.

Podobne prace

Do góry