Ocena brak

II Wojna Światowa - front Afryki Północnej

Autor /Leszek1010 Dodano /19.10.2011

Na początku II wojny swiatowej ogromny kontynent afrykanski nalezal do kilku europejskich mocarstw kolonialnych . W Afryce rozgrywała sie walka miedzy sprzymierzonymi silami Angli i Stanow Zjednoczonych Ameryki a panswami "osi". Do starc dochodziło na terenie Algerii , Tunezji , Maroka , Etiopii , Sudanu , Egiptu , Libii

Kraje Maghrebu

Kraje Maghrebu ( Algeria , Tunezja , Maroko ) tworzyły Francuską Afryke Polnocną . Były to kolonie francuskie ktore po jej upadku i powstaniu rzadu w Vichy (22.06.1940), takze zmieniły swoja tozsamosc polityczna - na faszystowska . Rozpoczęła się eksploatacja i wywoz do Niemiec i Wloch -zywności i surowcow . Wprowadzono polityke terroru , co bardzo zmiejszylo oddzialywanie ruchow narodowowyzwolenczych . Wojska "osi" wycofaly sie z krajów Maghrebu w 1943 roku , po wyladowaniu tam wojsk angielskich i amerykańskich

Etiopia

Etiopia została zajeta przez wojska faszystowskich Włoszech jeszce daleko przed wybuchem II wojny swiatowej ( pażdziernik 1935 ) . Zajęcie tego kraju przez Benito Mussoliniego skompromitowało Ligę Narodów . 06.06.1941 wojska brytyjskie pokonują Wlochow . Cesarz Hajle Syllasie przejmuje władze w Etiopii .

Sudan

Sudan był wspolna posiadloscia Angli i Egiptu . W czerwcu 1940 r. Wlochy , planujac zatakowanie Egiptu , napadły na Sudan . Wojska wloskie nacierajac z Erytrei , zdobyły sudanskie miasta Kassala , Gallabat ,Kurmuk , jednak sudanczycy powstrzymali dalszy marsz faszystow , zas w 1941 , Wlosi musieli się wycofywac z tych miast .

W czasie II wojny swiatowej Sudan stal sie jedna z glownych baz sojuszniczych w Afryce polnocnej . Wojska sudanskie walczyly z armia brytyjska takze w Etiopii , Egipcie i Libii.

Egipt

Wlosi chcieli opanowac Egipt przede wszystkim z dwoch powodow :

-kontrola nad strategicznym Kanalem Sueskim

-przejecie roponosnych terenow bliskiego wschodu

13 września 1940 roku armia marszałka Grazianiego rozpoczeła ofensywe z Libii na Egipt , posuneła sie 90 km w głab Egiptu i 16 wrzesnia zajela Sidi Barrani gdzie musiala się zatrzymac z powodow brakow w zaopatrzeniu . Kontrofensywa Brytyjczykow (od 9 grudnia)oczysciła Egipt

Libia

Grudniowa kontrofensywa 40 r. dotarla az do Libii . Zostala zajeta Cyrenajka . Anglicy opanowali takze twierdze Bardię i Tobruk i 6 lutego dotarli do El-Agejla . Wloska armia byla rozgromiona .

Niepowodzenia militarne Wloch wywolaly zaniepokojenie w Berlinie . Na teren Libii w marcu 1941 zeslany został Afrika Korps pod dowodctwem Erwina Romla . Wojska Angielskie wycofaly sie utrzymuja jednak Tobruk . Z powodu ofensywy na ZSRR , w rejonie Afryki polnocnej pozostało tylko 100 tys. wojska niemiecko-wloskiego . 18 listopada 1941 roku wykozystała to Anglia , ktora znowu zmusila faszystow do cofniecia sie na linie El-Agejla . Po przerzuceniu sil spowrotem z frontu wschodniego w ofensywie faszysci odzyskali Cyrenejke z Tobrukiem

Brytyjska ofensywa armi Montgomerego ,ktora doprowadzila beposrednio do zakonczenia wojny w Afryce , zaczela sie jesienia 1942 i doszła do granicy libijsko-tunezyjskiej . Z drugiej strony zaatakowal desant wysadzony w Algerii i Maroku . Sily faszystowskie zostały zepchniete do Tunezji polnocnej . Kapitulacja została ogloszona 13 maja 1943.

Faszysci przegrali wojne w Afryce przede wszystkim ze wzgledu na brak plynnosci dostaw zaopatrzeniowych , oraz wojnie na dwa fronty.

W pażdzierniku 1944 siedem krajow arabskich ( Egipt , Libia , Syria , Arabia Saudyjska , Irak , Jemen i Transjordania) podpisały protokół w sprawie utworzenia Ligi Panst Arabskich.

Podobne prace

Do góry