Ocena brak
I Ching - Księga Przemian - przewidywanie przyszłości
Kolejnym, bardzo popularnym narzędziem służącym do przewidywania przyszłości jest I Ching czyli „księga przemian", spisana w Chinach około 12 roku przed naszą erą.
Do odczytania przyszłości niezbędny jest komplet 50 patyczków, tradycyjnie używano do tego wysuszonych łodyg krwawnika. Osoba chcąca rozwiązać jakiś problem, musi wybrać albo rozrzucić patyczki zgodnie ze ściśle zdefiniowanym porządkiem tak długo, aż uzbiera się stos złożony z 13, 17, 21 lub 25 patyczków. Procedurę tę powtarza się sześć razy.
Celem tego procesu jest stworzenie układu sześciu linii ciągłych albo przerywanych - nazywanych ,heksagramem". Jeśli liczba patyczków w stosie wynosi 13 albo 21 - otrzymujemy linię ciągłą; jeśli 17 albo 25 - linię przerywaną. W ten sposób mogą powstać 64 różne wzory heksagramów. Kiedy już dotrzemy do tego momentu, musimy sięgnąć po księgę przemian, by odczytać interpretację danego układu.
Różni autorzy
Tekst I Ching jest dość niejednoznaczny i nie ma w tym nic dziwnego, skoro wyszedł spod pióra kilku ludzi. Księga przemian powstała w czasach, kiedy uzbrojeni wojownicy kręcili się po Chinach, na brzegach rzek pasły się byki, bogate panie jeździły zamkniętymi lektykami w nieustającym lęku przed rozbójnikami, a samotni pielgrzymi przemierzali świat przez burze i powodzie z całym swym dobytkiem na plecach.
Język I Ching pełen jest symboli i znaczeń niezrozumiałych dla współczesnego czytelnika, odwołujących się do wydarzeń i sytuacji sprzed wielu tysięcy lat.
Rozsądna rada
Księga I Chin składa się z 64 rozdziałów, każdy z nich odpowiada jednemu heksagramowi i zawiera „obraz" reprezentowany przez taki układ, analizę znaczeń poszczególnych linii i dodatkowe, bardziej szczegółowe komentarze. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że tekst nie „przepowiada przyszłości" - lecz dostarcza jedynie wskazówek, co powinno się czynić. Autorzy często używają takiej formuły: W takiej sytuacji człowiek roztropny zrobiłby to, a tego by nie robił...
Zważywszy, że każdy rozsądny człowiek zwykle wie, co powinien zrobić, czasami tylko potrzebuje niejako potwierdzenia słuszności decyzji i dodania odwagi, nie dziwi wcale fakt, iż wkrótce księga przemian zyskała sobie opinię wyroczni.
Czasami jednak wydaje się, że I Ching obdarzony jest własnym „rozumem". Jeśli bowiem próbuje się w niewłaściwy sposób korzystać z I Ching, na przykład nie przestrzegając dokładnej procedury rzutów patyczkami, księga, zamiast rady udziela reprymendy, i wylosowany heksagram mówi krótko - „Nie rozmawiam z głupcami".