Ocena brak

Hyophorbe verschaffeltii

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Roślina ta pochodzi z tropikalnej wyspy Rodriques, leżącej na Oceanie Indyjskim. Popularność zawdzięcza kształtowi swego krótkiego pnia. Jest to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa o ładnym kształcie. Każdy jej liść składa się z 30-50 listków, które mogą mieć do 75 cm długości. Palma ta ma tak elegancki pokrój, ponieważ listki są miękkie i opadają ku dołowi, wraz z pniem, tworząc kształt fontanny. Gdzieniegdzie pojawiają się małe, pomarańczowobiałe kwiaty, a następnie okrągłe owoce. Hyophorbe verschaffeltii należy ustawić w miejscu, gdzie przechodzący domownicy nie będą uszkadzać jej liści, i gdzie będzie miała dość miejsca, by móc się rozrastać.

Uprawiamy tę roślinę w ciepłych warunkach. Zimą potrzebuje temperatury minimalnej 16°C, a najlepiej rozwija się w zakresie od 18 do 27°C.

Zapewniamy palmie jasne światło, lecz nie bezpośrednie. Toleruje ona lekki cień, ale lepiej rozwija się w dobrym świetle. W zimie może stać w miejscu oświetlonym słabiej, ale bezpośrednio. Natomiast latem potrzebuje osłony przed silnym słońcem.

Sprawdzamy podłoże, by stwierdzić, czy roślina potrzebuje wody. Po obfitym podlaniu czekamy, aż powierzchnia ziemi wyschnie, potem podlewamy ponownie. Potrzebuje wilgotnych korzeni, ale nie może zostać przelana.

W lecie codziennie spryskujemy wodą, a przez pozostałą część roku zapewniamy zwiększoną wilgotność w jej pobliżu. W tym celu stawiamy palmę na podstawce z granulkami absorpcyjnymi, tak by korzenie rośliny nie miały kontaktu z wodą.

Okazy o dobrze rozwiniętych korzeniach nawozimy co miesiąc standaryzowanym nawozem. Świeżo posadzone rośliny zaczynamy nawozić następnej wiosny.

Przerośnięte okazy przesadzamy wiosną lub latem, w okresie aktywnego wzrostu. Stosujemy łatwo przepuszczalną mieszankę gliniastą, co zapewni stabilność.

Żeby palma nadmiernie się nie rozrastała, jej korzenie muszą mieć mało miejsca. Jeśli chcemy włożyć roślinę do większego, dekoracyjnego pojemnika, wstawiamy ją do niego wraz z doniczką, a wolną przestrzeń wypełniamy wilgotnym torfem nieco gorszego gatunku. Jego warstwa zwiększy poziom wilgotności.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek - może sprawić problemy, chociaż poziom wilgotności, wymagany przez tę palmę, dość często zniechęca tego szkodnika. Mniej poważne inwazje zlikwidujemy, stosując pałeczki owadobójcze. 

Wełnowce - ukrywają się w kątach liści pod woskowymi osłonkami, natomiast tarczniki mogą pokrywać dolną stronę liści. Oba szkodniki usuniemy wacikiem zamoczonym w denaturacie.

Do góry