Ocena brak

Howea forsteriana

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ta efektowna roślina (rzadziej nazywana kencją) pochodzi z Lord Howa Island w Australii. Zarówno młode, jak i starsze okazy są niezwykle eleganckie. W większych pokojach i oranżeriach, a także latem na dworze w ciepłych rejonach, w osłoniętym miejscu może osiągnąć imponujące rozmiary i stanowić bardzo dekoracyjny element. Jeśli korzenie mają w doniczce mało miejsca, osiąga tylko około 3 m. wysokości. Natomiast w naturalnych warunkach dorasta do 18,5 m. Rozwinięte okazy będą ozdobą pokoju zwłaszcza wtedy, gdy padające od tyłu światło sprawi, że ich liście rzucają cień na jasną ścianę.

Howeja Forstera najlepiej rozwija się w temperaturach wyższych niż 18°C. Niższe temperatury zagrażają jej życiu. W zimie ta palma lubi chłód. Jeśli w lecie jest gorąco, zapewniamy jej dobrą wentylację lub wystawiamy na zewnątrz domu, w miejsce osłonięte przed wiatrem.

W jasnym niebezpośrednim świetle howeja będzie rosła harmonijnie, a jej przyrost nie będzie wyciągnięty. Idealny jest pokój z wychodzącymi na północ oknami. Jeśli światło jest słabe, regularnie obracamy roślinę, by równo przyrastała.

Podlewamy howeję Forstera obficie letnią wodą, a przed kolejnym nawadnianiem pozwalamy powierzchni podłoża wyschnąć. W niskich temperaturach ograniczamy ilość wody.

Jeśli w dzień temperatury utrzymują się powyżej 20°C, codziennie zraszamy, by zwiększyć wilgotność. Doniczkę stawiamy na tacy z granulkami absorpcyjnymi, tak by jej dno nie stykało się z wodą. W czasie letnich deszczy wystawiamy palmą na dwór, by odświeżyć jej liście.

Podczas wzrostu nawozimy ją co miesiąc. Świeżo posadzone rośliny nie potrzebują odżywki przez sześć miesięcy.

Okazy o przerośniętych korzeniach przesadzamy wiosną. Większe rośliny sadzimy w przepuszczalnym podłożu gliniastym, by zapewnić im stabilność. Można też dodać piasek ogrodniczy do mieszanki torfowej (do 1/4 objętości). W miarę możliwości używamy głębokich doniczek.

Imponujący efekt uzyskamy, jeśli posadzimy w jednej doniczce kilka egzemplarzy howei Forstera.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek gromadzi się na spodzie liści. Zraszanie dolnej ich strony odstraszy tego szkodnika. Jednak dość często, gdy wykryjemy obecność przędziorka, szkody są już zaawansowane. Stosujemy pałeczki owadobójcze - wtykamy je w ziemię i zapewniamy roślinie odpowiednie warunki uprawy. Poważnie chore okazy należy wyrzucić. 

Tarczniki i wełnowce należy usunąć patyczkiem higienicznym, zamoczonym w denaturacie. 

Wciornastki rozwijają się w wysokich temperaturach i powodują, że liście zabarwiają się na srebrno. Jeśli to możliwe, obniżamy temperaturę i stosujemy odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry