Ocena brak

Hormonalna terapia zastępcza a ośrodkowy układ nerwowy

Autor /carbonara Dodano /28.11.2013

Podawanie estrogenów powoduje poprawę jakości snu, skrócenie czasu zasypiania i wydłużenie fazy REM snu. Estrogeny pobudzają syntezę i uwalnianie melatoniny przez szyszynkę. Stosowanie terapii zastępczej zmniejsza ryzyko zachorowania na schizofrenię. U chorych na schizofrenię stwierdza się zwiększenie aktywności ruchowej, będące wynikiem działania dopaminy na poziomie prążkowia, oraz pobudzenie emocjonalne, wynikające z wpływu dopaminy na przekaźnictwo w obrębie układu limbicznego. Estrogeny, zmniejszając pobudliwość receptorów D2 w mózgu, przyczyniają się do normalizacji zaburzonego w schizofrenii działania behawioralnego dopaminy.

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą zapadają na chorobę Parkinsona w starszym wieku niż kobiety, które nie przyjmują estrogenów. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej u chorych na chorobę Parkinsona zmniejsza nasilenie objawów choroby i wielkość minimalnej skutecznej dawki leków.

Podawanie estrogenów w ramach terapii zastępczej zmniejsza ryzyko względne wystąpienia choroby Alzheimera do wartości 0,69. Estrogeny wywierają wpływ na neurony cholinergiczne podstawnego przodomózgowia, których aksony biegną do kory mózgowej i hipokampa, zwiększają syntezę i aktywność acetylocholinotransferazy oraz zmniejszają syntezę zewnątrz-komórkowego p4-amyloidu.

 

Podobne prace

Do góry