Ocena brak

Homeria

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), dziko rośnie w południowej Afryce. Nazwa rośliny pochodzi od greckiego słowa homerein, oznaczającego spotkanie, zetknięcie i odnosi się do budowy kwiatów, których płatki są rurkowato zrośnięte u nasady. W ogrodach uprawia się homerię Breyna (H.breyniana). Organem podziemnym tej rośliny jest spłaszczona bulwa, niewiele większa od orzecha laskowego.

Homeria dobrze rośnie w miejscach słonecznych, na glebie przepuszczalnej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej. Bulwy sadzimy w drugiej połowie kwietnia, na głębokości 5-8 cm, co 20-25 cm. Na pędzie półmetrowej wysokości w czerwcu pojawia się kilka dzwonkowatych kwiatów. Kwitnienie trwa kilka tygodni. Wkrótce po kwitnieniu liście zamierają. Już we wrześniu bulwy należy wykopać, osuszyć i na zimę umieścić w pomieszczeniu, w temperaturze ok.5°C, przykryte trocinami lub piaskiem.

Kwitnienie homerii można przyśpieszyć w domu: bulwy sadzimy jesienią po kilka do doniczek i ustawiamy w chłodnej piwnicy, przy oknie. Początkowo podlewamy je skąpo, a gdy rośliny zaczną szybko rosnąć - coraz obficiej, a doniczki przenosimy do chłodnego pokoju. Po kwitnieniu homerię można przesadzić do ogrodu z całą bryłą ziemi.

Do góry