Ocena brak

Hiszpański złoty oset

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina zielna dwu-lub wieloletnia z przewodami mlecznymi, do 80 cm wysokości, w różnym stopniu owłosiona. Łodyga z przerywanymi, kolczastymi skrzydłami, rozgałęziona. Liście skrętoległe, podłużne, dolne głęboko pierzastodzielne, miękkie, słabokolczaste i z długim ogonkiem. Liście łodygowe twardsze, lancetowate do jajowatych, łukowato pierzastodzielne, kolczaste, z mniej lub bardziej zgrubiałym brzegiem. Koszyczki skupione na końcu pędu, z okrywą około 2 cm wysokości złożoną z wąskich, spiczastych, nagich lub słabo owłosionych listków okrywy.

Poszczególne kwiaty złotożółte, wszystkie jednakowej postaci, obupłciowe języczkowa-te, na końcu pięcioząbkowe; dno koszyczka z łatwo odpadającymi wąskimi łuskami. Zalążnia dolna, w czasie owocowania do 5 mm długości, maczugowata i nieco spłaszczona, lekko zrośnięta z łuskami dna koszyczka, w górnej części z nielicznymi sztywnymi szczecinkami.

Siedlisko: W miejscach zachwaszczonych, na otwartych suchych siedliskach.  

Rozmieszczenie: Szeroko rozprzestrzeniony w południowej Europie aż po północno-zachodnią Francję.

Okres kwitnienia: Od czerwca do sierpnia.

Zastosowanie: Ceniony jako jarzyna korzeniowa, zwłaszcza w południowej Europie.

Uwagi ogólne: Omawiany gatunek jest jedną z roślin dzikich, które wielokrotnie były uprawiane, jednak nie wyhodowano ulepszonych odmian. W obszarze śródziemnomorskim występują jeszcze dwa inne, rzadsze gatunki, o których zastosowaniu jednak nic nie wiadomo. Do grupy złożonych, których koszyczki mają tylko kwiaty języczkowate, zalicza się także sałatę głowiastą z jej różnymi odmianami. Ta grupa złożonych języczkowych zawiera praktycznie tylko rośliny zielne. Obok budowy pojedynczego kwiatu charakteryzuje się ona obecnością soku mlecznego.

Podobne prace

Do góry