Ocena brak

Hiperbilirubinemia

Autor /demetrio Dodano /12.06.2014

Do częstych problemów w okresie noworodkowym należy podwyższone stężenie bilirubiny. Żółtaczka noworodków występuje u ok. 60-80% noworodków. Charakterystycznym objawem hiperbilirubinemii jest żółte zabarwienie skóry, białek oczu, błon śluzowych spowodowane nagromadzeniem się bilirubiny. Stężenie bilirubiny w surowicy zależy od jej wytwarzania i' skuteczności mechanizmów wydalania. Metabolizm bilirubiny polega na zmniejszeniu ilości hemu - składnika hemoglobiny powstającego po rozpadzie erytrocytów. Pod wpływem oksydazy hemowej z cytochromów, katałaz, peroksydaz, mioglobiny mięśni i wolnego hemu pochodzącego z wątroby powstaje biliwerdyna, która jest następnie przekształcana w bilirubinę. Bilirubina łączy się z białkiem osocza i jest transportowana przez krew do wątroby. Bilirubina w organizmie noworodka przechodzi wiele przemian, aby w jelitach pod wpływem enzymów produkowanych przez endogenną florę bakteryjną nastąpił jej rozpad na urobilinogen i sterkobiłinogen, związki, które są wydalane z moczem i stolcem noworodka.

Podczas leczenia stosuje się światło o długości fali 425-475 run; jest to światło niebieskozielone, które przenika przez skórę i jest pochłaniane przez bilirubinę.

Istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność fototerapii jest odległość źródła światła od skóry noworodka oraz naświetlanie możliwie jak największej powierzchni ciała. W celu przyspieszenia zmniejszania się stężenia bilirubiny we krwi można stosować naświetlanie wielokierunkowe, wykorzystując naświetlanie z góry, z dołu za pomocą materacyków fiberooptycznych z boku. Aby zwiększyć obszar naświetlania, należy zastosować biały materiał lub folię aluminiową na boczne ścianki inkubatora w celu odbicia światła i działania na skórę dziecka.

Do leczenia żółtaczki patologicznej okresu noworodkowego stosuje się tzw. fototerapię łóżeczkową, która jest głównie wykorzystywana do leczenia noworodków dojrzałych przebywających wraz z matkami na sali. Wykorzystuje się reflektor zwysokopolerowanego aluminium oraz światło niebieskozielone, a także kombinezon terapeutyczny (Bilicombi) wykonany z tkaniny przepuszczalnej dla światła.

Podczas stosowania fototerapii należy osłonić oczy noworodka okularami łub opaską jednorazowego użytku, ułożyć rozebranego noworodka pod lampą, chłopcom osłonić jądra np. przez założenie jednorazowej pieluszki. Należy często zmieniać pozycję dziecka oraz monitorować temperaturę ciała.

Skuteczna fototerapia zmniejsza stężenie bilirubiny całkowitej o 1-2 mg/dL w ciągu 4-6 godzin. Zakończenie fototerapii może spowodować zwiększenie stężenia bilirubiny, tzw. hiperbilirubinemię z odbicia, która w większości przypadków nie wymaga leczenia.

 

Podobne prace

Do góry