Ocena brak

Hipeastrum

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Hodowanie hipeastra (zwane też zwartnicami) to w większości hybrydy. Ich liście sa ciemnozielone, czasami mają paski. Wyrastają w tym samym czasie, co łodygi kwiatowe z wierzchu cebulki. Urokliwe kwiaty w kształcie trąbek rozszerzają się kloszowo ku dołowi na bezlistnej łodydze zimą i wczesną wiosną. Poszczególbe odniany mają różne zabarwienie: białe ('Mont Blanc'), czerwone ('Fire Dance'), pomarańczowe ('Orange Sovereign'). Biało-czerwona 'Minerva' i różowobiała 'Apple Blossom' mają również paski. Każda cebulka kwitnie przez dziesięć dni. Kwiatki wyrastają w nieznacznie różniących się od siebie odstępach czasu. Większe cebulki wypuszczają nową łodygę, gdy poprzednia już obumrze. Zakupione przez nas cebulki w doniczkach mogą zakwitnąć od razu. W odpowiednich warunkach przetrwają z roku na rok.

W okresie wzrostu hipeastrum potrzebuje temperatury 21°C. Kiedy cebulka już uschnie i zapadnie w stan uśpienia, wymaga min. 4°C.

Dobre światło jest niezbędne do zakwitnięcia (minimum cztery godziny bezpośredniego światła dziennie). Doniczkę należy regularnie obracać dla równomiernego rozwoju. Odpoczywające rośliny nie powinny przebywać w zasięgu światła słonecznego.

Po przesadzeniu dobrze podlać cebulki. Następnie podlewać oszczędnie do momentu, aż pojawią się łodygi: potem obficiej. Utrzymywać dobrą wilgotność, ale nie rozmoczyć podłoża. Gdy liście zżółkną, a roślina zacznie obumierać, zredukujmy podlewanie, a ziemia niech wyschnie.

Zwartnica nie wymaga zwiększenia poziomu wilgotności.

Po przekwitnięciu usuwamy główki kwiatowe i nawozimy roślinę co miesiąc, zwykłym nawozem, aż zapadnie w stan uśpienia (najczęściej późnym latem).

Cebulki sadzimy od późnej jesieni do wczesnej wiosny, każdą do osobnej doniczki. Niektóre potrzebują 15 cm miejsca w jej wnętrzu, ale zwykle starcza 5 cm. Używamy kompostu na bazie gliny lub mieszanki po jednej części mchu torfowego, ziemi gliniastej i ostrego piasku. Cebulki zakopujemy tylko do połowy.

Doniczkę przechylamy na bok, by usunąć nadmiar wody i zabezpieczyć cebulkę przed przelaniem.

Podobne prace

Do góry