Ocena brak

HIOB

Autor /Odo Dodano /21.03.2012

Job, hebr. Iyyob, bohater biblijnej Księgi Hioba, największego dramatu poetycko-filozoflcznego St. Testamentu. Żył w kraju Hus, na płd.-wsch. od Judei, w dostatku i szczęściu. Dla wypróbowania jego pobożności Bóg pozwolił Szatanowi poddać go próbie. Hiob pozbawiony został całego mienia i dzieci, a sam dotknięty trądem, mimo szyderczej rady żony, „aby przeklął Boga i umarł'-', znosi wszystko cierpliwie, nie tracąc wiary w sprawiedliwość boską. W nagrodę odzyskuje zdrowie, majątek i obdarzony jest nowym potomstwem.

Nieznany autor (V-III w. pne.?) rozwija problem niezasłużonego cierpienia i sprawiedliwości bożej w ramach starej legendy lud.: przyjaciele, którzy przybyli, aby pocieszyć Hioba, usiłują go przekonać, że musiał się dopuścić jakiegoś grzechu, czemu Hiob zaprzecza, twierdząc, że również sprawiedliwi mogą cierpieć z Bogu tylko znanych powodów. Hiobowa wieść zła, katastrofalna, tragiczna, przerażająca; por. Ks. Hioba, 1, 13-19.

Pocieszyciel Hioba przyjaciel, który chcąc nas pocieszyć w nieszczęściu, próbuje nas przekonać, że wynikło ono z naszej własnej winy, i przyprawia nas o tym większą zgryzotę; por. Ks. Hioba, 15, 3-28; 22, 4-5 itd. JB sztuka wierszem (1958) Archibalda MacLeisha; Księga Hioba przeniesiona w XX wiek, do wędrownego cyrku; wystawiona przez Elię Kazana na Broadwayu, stała się wielkim sukcesem teatralnym.

Obrazy : A. Diirer, J. Ribera, Luca Giordano, Georges de la Tour.

Podobne prace

Do góry