Ocena brak

Hiacynt wschodni

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Hiacynty wyhodowane z cebulek mają naprawdę wiele zalet, dlatego są godne polecenia, nawet dla niezbyt wprawnych hodowców. Do wyboru mamy wiele różnych kolorowych odmian.

Przez odpowiednią uprawę będziemy podziwiali kwitnącą roślinę od Bożego Narodzenia aż do lutego. Cebulki hiacynta potrzebują okresu, w którym bądą przebywały w ciemności i chłodzie, co stworzy wrażenie zimy. W ten sposób cebule są przygotowane do tego, by zakwitnąć na Boże Narodzenie

Świeżo posadzone cebulki należy przechowywać w temperaturze 4°C przez 5-9 tygodni. Okres 12 tygodni pozwoli na to, by pączki kwiatowe pokazywały się stopniowo, co przedłuży okres kwitnienia. Potem przenosimy rośliny w cieplejsze miejsce. Zapewniamy 10°C przez dziesięć dni i dobrze wietrzymy. Kiedy liście się rozwiną i wyłonią się pączki kwiatowe, musimy podwyższyć temperaturę do 19°C. Gdy jest chłodniej, kwiaty dłużej się trzymają. Cebulki przechowujemy w 16°C.

Świeżo posadzone cebulki należy umieścić w ciemnym miejscu: w chłodnej piwnicy, na werandzie, a nawet w lodówce. Można też użyć czarnego worka foliowego. Wkładamy doniczkę do torby, aby zapewnić przewiew, robimy w niej dziury. Trzymamy w chłodzie, aż roślina wytworzy system korzeniowy i zacznie być widoczna. Cebulki kwitnące na Boże Narodzenie, muszą być wystawione na światło dzienne przed początkiem grudnia. Ustawiamy je w niebezpośrednim świetle, by przyzwyczaiły się do niego. Kiedy roślina ma 10-15 cm, należy ją umieścić w słonecznym, lecz chłodnym miejscu (np. na parapecie) i zostawić tam do czasu, aż pąki staną się kolorowe. Podczas kwitnięcia niech stoi w niebezpośrednim świetle, co przedłuży jej życie.

Do sadzenia cebulek używamy wilgotnej ziemi lub włókna cebulowego. Po posadzeniu, trzeba je mocno podlać. Nie podlewamy obficie, jeśli używamy nieprzepuszczalnej doniczki dla cebulek. Płytka misa jest lepsza. Ziemia musi być cały czas wilgotna, od momentu wystawienia rośliny na światło. Nie podlewamy, aż hiacynt nie zakwitnie. Potem powinien być podlewany, gdy ziemia wyschnie.

Hiacynty nie potrzebują podwyższonej wilgotności i rosną w normalnych, pokojowych warunkach.

Roślina nie wymaga dodatkowego odżywiania, jeśli jej cebulki są hodowone w świeżej ziemi.

Cebulki sadzimy w odległości 1 cm, tak by wierzchołki były widoczne nad ziemią. Przesadzanie nie jest konieczne. Cebulki rosnące w nieprzepuszczalnej ziemi (na bazie gliny lub torfu) mogą być przesadzone na zewnątrz domu. Natomiast te rosnące w włóknie cebulowym lub wazonach hiacyntowych pełnych wody, wyrzuca się po przekwitnięciu. Gdy używamy misy dla cebulek, musimy włożyć na jej dno nieco węgla drzewnego.

Jeżeli świeżo posadzone cebulki umieszczamy na zewnątrz, na chłodny, ciemny okres, powinniśmy usypać na nich i wokół nich 10 cm stożek z popiołu lub wilgotnego torfu. Cienka warstwa piasku, rozsypana nad doniczkami, utatwi ich zlokalizowanie, przed wykopaniem z ziemi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Słabe kwitnięcie lub brak kwiatów jest skutkiem użycia cebulek złej jakości lub cebulek różnej wielkości. 

Ograniczony wzrost bywa efektem za krótkiego okresu ciemności lub suchą ziemią.  

Zdeformowane kwiaty pojawiają się, jeśll cebule były trzymane za długo w zbyt ciepłym pomieszczeniu, we wczesnych stadiach rozwoju.

Podobne prace

Do góry