Ocena brak

Hiacyncik hiszpański

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Hiacynciki zwane też endymionami, to niewielkie rośliny cebulowe, które są spokrewnione z popularnymi skalnicami. Hiacynciki do rośliny dość ekspansywne, dlatego trzeba uważać, by nie zagłuszyły innych delikatnych kwiatów. Hiacyncik hiszpański (H.hispanica) odznacza się dzwonkowatymi, niebieskimi kwiatami i dorasta do wysokości 30 cm. Najlepiej prezentują się w ogrodach leśnych posadzonych pod krzewami lub na trawnikach, gdzie szybko dziczeją, rozsiewają sie i tworzą urocze kompozycje.. Rośliny te ładnie harmonizują z krzewami, które kwitną na wiosnę. Hiacynciki wydzielają substancję, która może podrażnić skórę. Osoby wrażliwe lub uczulone powinny zatem przed dotknięciem kwiatów założyc rękawice, a potem umyć twarz i ręce.

Cebulki wysadzamy do gruntu jesienią, umieszczając je w grupach po 4-6 sztuk.

Najlepiej rosną na stanowiskach lekko lub całkowicie zacienionych.

Rośliny preferują podłoże o odczynie pH 6-7.

Najpiękniej kwitną, gdy rosną w cieżkiej ziemi, próchnicznej, wilgotnej i średnio zasobnej. Na zbyt bogatej szybko się rozrastają, ale jeśli rosną na ubogiej, długo trzeba czekać, zanim utworzą zieliony dywan.

Każdej jesieni zasilamy glebę kompostem ogrodniczym. Regularnie usuwamy chwasty. Aby rozrastające się hiacynciki nie rosły zbyt gęsto, niektóre rośliny wykopujemy, zanim wytworzą duże cebule. Obumarłe liście wygrabiamy.

Cebulki są wytrzymałe i mogą przetrwać mrożne zimy.

Rozmnażamy z cebul przybyszowych, które oddzielamy latem od roślin macierzystych. Hiacynciki możemy rozmnażać również z nasion, ale od momentu wysiania do zakwitnięcia rośliny musi minąć około 15 miesięcy!

Na liściach hiacyncików mogą pojawić się żółtawobrązwe plamki, które są objawami rdzy. Choroba ta nie jest jednak zbyt groźna i bardzo rzadko trzeba używać fungicydów, aby ją zwalczyć.

Podobne prace

Do góry