Ocena brak
HESS RUDOLF (1894-1987) - polityk
Członek NSDAP od 1920 r., był najbliższym współpracownikiem Adolfa Hitlera. Po nieudanym puczu w Monachium w 1923 r. zbiegł do Austrii, lecz dobrowolnie powrócił do kraju i stanął przed sądem. Skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności, odbywał karę w więzieniu w Landsbergu, gdzie przebywał też Adolf Hitler (prawdopodobnie pomagał mu w napisaniu Mein Kampf). Od 1925 r. był osobistym sekretarzem Hitlera. 21 kwietnia1933 r. został zastępcą Fiihrera,a w rządzie nazistowskim objął1 grudnia 1933 r. stanowisko ministra bez teki. Uważany był za trzeciąosobę w państwie (po Hitlerzei Hermannie *G6ringu) i nazywany„sumieniem Partii". Od 4 lutego1938 r. wchodził w skład tajnej rady, która m.in. przygotowywała plany agresji na Polskę.
Nie potrafił wykorzystywać swojego stanowiska i pozycji ani też walczyć o względy Fiihrera, był więc coraz bardziej odsuwany na dalszy plan przez Martina *Bormanna, którego wprowadził do kancelarii Hitlera. Prawdopodobnie te względy zadecydowały o podjęciu przez niego próby zmiany biegu historii. 10 maja 1941 r. w samolocie Messerschmitt Bf 110 wystartował z lotniska w Augsburgu i dotarł do Szkocji, gdzie wyskoczył ze spadochronem.
Przedstawiając się jako pokojowy emisariusz, zażądał spotkania z księciem Hamiltonem. Osadzony przez Brytyjczyków w więzieniu, dwukrotnie usiłował popełnić samobójstwo. Hitler pozbawił go wszystkich stanowisk oraz tytułów i ogłosił, że Hess jest człowiekiem umysłowo chorym. W 1946 r. stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze i za zbrodnie przeciwko pokojowi został skazany na dożywotnie więzienie. W 1987 r. popełnił samobójstwo w więzieniu Spandau (gdzie od 1966 r. był jedynym więźniem). Okoliczności ucieczki Hessa z Niemiec pozostają dotychczas zagadką. Rząd brytyjski nadał zadziwiająco mały rozgłos całej sprawie, a po wojnie nie ujawnił żadnych dokumentów.
Największą sensację wywołał brak blizny na klatce piersiowej człowieka zmarłego w Spandau, którą miałby autentyczny Hess -ranny w czasie I wojny światowej. Dało to podstawy do podejrzeń, że w Spandau przebywał sobowtór Hessa, a on sam zginął w samolocie zestrzelonym przez niemieckie myśliwce lub został zamordowany w Anglii przez wysłanników Hitlera. Wyjaśnienie tej sprawy do końca będzie możliwe dopiero po ujawnieniu dokumentów z archiwów brytyjskich.